Мешканці гірських районів Прикарпаття втрачають свої традиційні заробітки на місцевому промислі – зборі лісових дарів.
За літрову банку чорниць на ринках Івано-Франківська правлять 80-100 гривень. Попит на ягоду стабільний, адже вона відома як засіб для поліпшення зору та загалом скарбниця вітамінів, пише Фіртка з посилання на Голос України.
Продавці роблять наголос на екологічно чистій продукції, чим ще більше приваблюють покупців. Афини, як частіше кажуть на Прикарпатті, розходяться швидко.
У місті Бурштин вдалося натрапити на чорниці по 50 грн за літрову банку ягід. Продавчиня Ганна каже, що привезла бурівки (це так по-львівськи) із Бродівського району сусідньої Львівщини. Їх збирають у тамтешніх лісах.
“Торік у цей час тут, на роздоріжжі, було чимало продавців із афинами. Тепер нема. Погодні умови інші, навесні вдарили заморозки, далася взнаки червнева повінь. На ринку в Косові за літр ягід правлять і по 100 гривень. Місцевим заробити на збиранні непросто. Моя односельчанка Марічка Прокопчук розповідає, що зранку порається біля маржини (живності). Як вийде опісля – на ґрунях-горбах біля Писаного Каменю нема вже що збирати. Там масово заготовляє ягоди якийсь зайшлий люд”, – розповідає мешканка села Верхній Ясенів Верховинського району Олена Цвілинюк.
Горяни з острахом згадують, як щороку машинами привозять великі групи збирачів, які зачищають афини щітками-комбайнами. Після них – хіба що поодинокі ягідки.
Полонини фактично під чиїмось контролем: господарюють на свій розсуд. Якщо наймають місцевих мешканців, то здавати зібране наказують певним підприємцям. Торік брали на гурт по 35 грн/кг. У тому ж Косові чи Верховині приймали дорожче…
Щоб і собі якось заробити, доводиться випереджати зайшлих збирачів. Горяни вимушено зривають недостиглі ягоди. Однак їх приймають за нижчою ціною. Так само ґоґози, як на Прикарпатті називають брусницю. Ця червона ягода дозріває ще пізніше, десь у серпні-вересні. Але й на неї приціл.
“Питання заготівлі лісових ресурсів сільські голови порушували не раз. Парканів у лісах та на полонинах не наставиш. Так щороку, хоч у високогір’ї чорниця ще не дозріла… А до планів “захожих заготівельників” втрутилася червнева повінь, яка зруйнувала під’їзні шляхи. Тим паче – у верхах, де валуни з камінням порозбивали все під час стихії. На ринку продають афини із лісів та власних полонин, але набагато нижчих від тих локацій, де чорниця родить нереально рясно”, – повідав мешканець Верховини Роман Клим.
Щороку Івано-Франківська обласна рада своїм рішенням затверджує ліміти використання лікарських рослин, грибів та ягід при здійсненні побічних лісокористувань. На 2020-й Верховинський лісгосп має дозвіл заготовити по 130 т ягід чорниці та 100 кг її листя (сухого), 50 т ягід і 50 кг листя малини, 10 кг листя брусниці. Для Верховинського районного лісгоспу такий ліміт: по 10 т ягід чорниці та малини і 100 кг калини.
“Горяни живуть із цього бізнесу, особливо в умовах високогір’я, залучають своїх дітей. Тим часом підприємці наймають працівників, які гребуть комбайнами навіть зеленець. Вдалося відстояти прохання мешканців сіл Дземброня та Зелене Верховинського району щодо термінів масового збору ягід. Офіційний дозвіл обласної ради – не раніше 1 серпня. Запровадження обмеження дає інструмент контролю. Правоохоронці разом із прикордонним загоном, депутатами сільрад можуть перешкодити безчинству, посилаючись на рішення комісії обласної ради з питань аграрної політики та аграрних відносин. А для народних депутатів – робота, щоб скерувати промисел у правове русло”, – повідомив заступник голови цієї комісії Богдан Тимофійчук.
Популярні дописи:
Поділіться інформацією з іншими ↓↓↓