Міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків посів 8-ме місце в рейтингу впливовості міських голів України за версією журналу “Кореспонент“.
Як і роком раніше, перше місце – за Києвом, друге – за Дніпром.
При розрахунку рейтингу розглядали дві категорії показників.
Перша категорія – це політична складова, яку 14 експертів оцінювали за такими напрямками:
– наявність підтримки міською радою;
– конструктивні відносини з центральною виконавчою владою;
– наявність групи підтримки в парламенті;
– конструктивні відносини з головою облдержадміністрації (так, це взаємопов’язано з другим пунктом, але багато голів ОДА мають свою точку зору, досить згадати спроби позбавити міського голову столиці повноважень глави міськдержадміністрації);
– медійність як загальнонаціональної фігури, тобто наскільки він відомий не тільки в регіоні, але і як самостійна політична величина.
Друга група показників стосувалася оцінки економічної частини впливовості. Ось вони:
– сума доходів міського бюджету (тут і далі – в розрахунку на душу населення);
– сума офіційних трансфертів як з центрального, так і з обласного бюджетів;
– розмір бюджету громадських ініціатив (він же бюджет участі);
– доходи від податку на прибуток підприємств комунальної форми власності;
– доходи від податку на майно (нерухомість тощо).
Джерелом інформації були вже прийняті місцевими радами міські бюджети на 2020 рік. Втім, була зроблена поправка – всі ці показники ми розглядали в розрахунку на душу населення, щоб максимально зменшити вплив розмірів міста на впливовість тієї або іншої політичної фігури.
Доходи від податку на прибуток підприємств комунальної форми власності – це свідчення того, наскільки ефективна міська влада, наскільки якісно вона управляє міськими комунальними підприємствами. Ну і показник її некорумпованості. Чим більші податкові надходження за цією статтею – тим, очевидно, менше встигли вкрасти з тих підприємств.
Доходи від податку на майно (нерухомість тощо) – це суто місцевий податок (як і податок на доходи фізосіб). Але його ставка, на відміну від прибуткового, встановлюються місцевою радою.
Ця ставка, як і якість збору цього податку, впливають на підсумкову суму надходжень. І насправді саме від міського голови в значній мірі залежить те, скільки цей податок принесе грошей до міського бюджету, а потім городянам.
Економічний і політологічний компоненти ми враховували з питомою вагою 0,6 і 0,4. На виході отримували рейтинговий коефіцієнт. Відповідно до рейтингових коефіцієнтів і формувався рейтинг.
ХТО ОЦІНЮВАВ МЕРІВ
Сергій Литвинов, заступник директора Центру соціальних технологій Соціополіс; Андрій Миселюк, політолог, директор Інституту соціально-політичного проектування Діалог; Олександра Решмеділова, політичний аналітик; Олексій Голобуцький, заступник голови Агентства моделювання ситуацій; Ірина Тиран, політичний експерт; Світлана Кушнір, політичний і економічний оглядач, дослідник некомерційної організації Reputation Lab; Євген Магда, директор Інституту світової політики; Дмитро Воронков, політичний оглядач; Альберт-Лейзер Фельдман, засновник Інституту розвитку громадянського суспільства ім. Голди Меїр; Ігор Рейтерович, політолог; Олександр Мусієнко, керівник Центру військово-політичних досліджень.
А також представники редакції Корреспондента – оглядач Валерій Літонінський і головний редактор Олександр Крамаренко.
Редакція дякує Павлу Харламову (Гроші) за допомогу в аналізі бюджетних показників і участь в опитуванні як експерта.
Популярні дописи:
Поділіться інформацією з іншими ↓↓↓