Примусово відправляти вчителів у відпустки незаконно, – Омбудсмен

Освітній омбудсмен Сергій Горбачов наголошує, що примусове відправлення вчителів у відпустки є незаконним.

За його словами, від початку карантину Служба освітнього омбудсмена отримала кілька десятків звернень від педагогічних та інших працівників закладів освіти про те, що керівники на місцях ігнорують численні рекомендації про запровадження дистанційної роботи, змушують писати заяви на щорічні відпустку чи відпустку «за власним бажанням», зменшують заробітну плату.

Умови, тривалість та порядок надання працівникам відпусток визначаються Кодексом законів про працю України та Законом України «Про відпустки».

Щорічні відпустки складаються з основної та додаткових відпусток (стаття 4, пункт 1 Закону «Про відпустки»). На основну відпустку мають право всі працівники. Для педагогічних працівників та керівних працівників закладів і установ освіти вона складає 56 календарних днів.

Для того щоб взяти інші види відпусток, необхідні спеціальні підстави. Окрім щорічних відпусток, працівники закладів освіти, за певних умов, можуть брати соціальні та відпустки без збереження заробітної плати. Більше про порядок та умови надання щорічних відпусток за посиланням.

Відпустка без збереження заробітної плати може бути лише за бажанням працівника.

Працівникові відпустка без збереження заробітної плати надається тільки якщо є його письмова згода. Ця відпустка оформляється наказом роботодавця, у якому зазначаються підстави, коли може надаватися така відпустка, а також її тривалість.

“Якщо керівник закладу освіти пропонує вам написати заяву на відпустку без збереження заробітної плати, ви маєте повне право відмовитись писати таку заяву! Тому колективно не погоджуйтеся писати заяву про відпустку, якщо вона вам зараз не потрібна”, – пояснює Горбачов.

Читайте також:  На Франківщині цьогоріч виділять гроші на житло 87 захисникам

Відпустка під час карантину – лише за згодою працівника. Вимагайте у керівників закладів освіти можливість працювати вдома, наголошує Омбудсмен.

Днями освітній омбудсмен написав лист до Міністерства освіти і науки України та Кабінету Міністрів України, пише Освіта.юа. У ньому він висловив свої пропозиції, зокрема, щодо того, як вплинути на ситуацію із примусом педагогічних працівників писати заяви «про відпустки за власний рахунок» під час карантину.

«Оскільки такий примус з боку керівників закладів освіти (точніше – місцевої влади) практично неможливо задокументувати, а більшість педагогічних працівників відмовляється подавати офіційні звернення, цілком обґрунтовано побоюючись помсти з боку місцевих чиновників, необхідні асиметричні дії, які можуть виглядати екстраординарно», – відзначив освітній омбудсмен у листі.

Тому, коли працівника відправляють у відпустку без його згоди, освітній омбудсмен спільно з Державною службою України з питань праці терміново будуть вивчати ситуацію та приймати необхідні рішення для її усунення.

Керівники закладів освіти не можуть примушувати своїх працівників робити те, що не передбачається законодавством – відправляти вас у відпустку без вашої згоди. Ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством (стаття 19 Конституції України), підсумував Горбачов.

Популярні дописи:

Поділіться інформацією з іншими ↓↓↓


Читайте також: