facebook

Як отримати антибіотики в Україні: нові правила

НСЗУ надає пояснення.

Пише - джерело.


Антибіотики – важливі препарати, без яких неможливо вилікувати деякі інфекційні захворювання, викликані бактеріями. Наприклад, туберкульоз.

Натомість антибіотики неефективні проти вірусних інфекційних захворювань таких, як грип. Навіть навпаки, вони можуть завдати шкоди, оскільки пригнічують здатність організму протистояти хворобі, повідомляє Національна служба здоров’я України.

Безконтрольний та самовільний приймання антибіотиків може викликати резистентність бактерій до лікування. Через це все більше інфекційних хвороб, які наразі швидко та без наслідків лікуються антибіотиками, можуть стати смертельно небезпечними. Тому в багатьох країнах світу антибіотики можна отримати тільки за рецептом лікаря.

Українські аптеки від серпня також почнуть відпускати антибіотики за електронним рецептом. Втім, ця норма не є новою, до паперового рецепту лише додається новий цифровий інструмент. Виняток становлять аптеки, розташовані на окупованих територіях, або в зоні ведення бойових дій.
Рецепт на антибіотики виписує той лікар, який призначає лікування. Це може бути призначений, наприклад, стоматолог, ЛОР, або сімейний лікар. Рецепт може виписати фахівець як державного, так і приватного закладу.

Щоб виписати електронний рецепт, лікар-фахівець або лікар первинної допомоги повинен мати доступ до електронної системи охорони здоров’я. Ця система дозволяє безпечно зберігати всі медичні дані пацієнта в одному місці, а також надавати йому зручні послуги: електронні направлення, лікарняні, рецепти на ліки та інші.

Доступ до електронної системи охорони здоровʼя вже є у всіх лікарів, які працюють в закладах, що уклали договір з Національною службою здоровʼя України. Лікарні які не мають договору теж можуть її використовувати та вже активно реєструються в системі.

Пацієнт також має бути зареєстрований в електронній системі охорони здоров’я. Таку реєстрацію мають всі пацієнти, що вже уклали декларацію з сімейним лікарем. Якщо у пацієнта ще не має декларації з сімейним лікарем, для отримання рецепта він має зареєструватись в Електронній системі охорони здоровʼя на прийманні у будь-якого лікаря, який має до неї доступ. Декларацію при цьому подавати необов’язково. Також радимо перевірити актуальність своїх даних у системі.
Якщо людина переїхала, захворіла, проте не має можливості звернутись до свого сімейного лікаря, то на час дії воєнного стану вона може відвідати будь-якого лікаря первинної допомоги у найближчому зручному закладі. Декларація для цього не потрібна. Для реєстрації в ЕСОЗ пацієнту необхідно мати лише документ, що посвідчує особу, а також ІПН (якщо пацієнт його отримав).

Читайте також:  В окупованій Луганщині проросійські бойовики на танку сплюндрували цвинтар (ФОТО)

Лікар проводить обстеження та вносить дані в електронну систему охорони здоровʼя. Якщо за медичними показаннями пацієнту потрібно вживати антибіотик, на основі запису в системі медик сформує електронний рецепт.

У перехідний період, який триватиме до кінця року, лікар зможе виписати паперовий рецепт, якщо заклад не зареєстрований в Електронній системі охорони здоровʼя.

Рецепт виписують на дієву речовину, зазначають лікарська форма та дозування. Для підтвердження при виписуванні е-рецепта лікар видрукує пацієнту інформаційну довідку. Там буде вказано спосіб застосування та тривалість приймання. Ця довідка має бути затверджена підписом та печаткою лікаря.
Якщо пацієнт лікується в стаціонарі, всі препарати в рамках Національного переліку лікарських засобів, згідно з галузевими стандартами, він отримує безоплатно та без рецепта. Рецепт буде потрібен тільки в тому разі, якщо пацієнту потрібен антибіотик, який не входить в Нацперелік. Виписування рецепту на антибіотики з Нацпереліку буде порушенням умов договору з НСЗУ.
Рецепт на антибіотики діє впродовж 30 днів. Придбати антибіотик можна у будь-якій аптеці. Для цього достатньо надати фармацевту інформаційну довідку або паперовий рецепт. Після погашення рецепта фармацевт поставить на документі позначку “Відпущено” та поверне її пацієнту. Зберігати паперові довідки та рецепти не потрібно.

“Зверніть, увагу – пацієнт купує препарат в аптеці за власні гроші. Він обирає будь-який препарат із зазначеною речовиною в межах свого бюджету. Адже це не програма реімбурсації та не програма “Доступні ліки”, за якими держава відшкодовує вартість ліків. Тут йдеться про зміну у правилах отримання антибіотиків, як рецептурних ліків. Саме тому, пацієнт зможе також погасити рецепт частково, тобто придбати меншу кількість препарату, тим самим розділити покупку на декілька разів”, – передають фахівці НСЗУ.

Читайте також:

Поділіться інформацією з іншими ↓↓↓


Популярні дописи: