3 грудня Верховна Рада прийняла за основу законопроєкт 12076, яким хочуть змінити умови військового обліку призовників. Він ще має пройти друге читання, тому може змінитися. Що ж пропонують зараз та які у цих змінах ризики, розбирався “Ми – Україна”.
Військовий облік: з допризовників у призовники
Хлопці у рік, в якому їм виповнюється 17 років, як зараз за законом про військовий обов’язок, так і після змін мають ставати на військовий облік призовників. Вік не змінився, а у процедурі проєкт пропонує важливі зміни.
Кого брати на облік? Зараз списки тих, кого треба брати на військовий облік, щороку мають подавати в ТЦК та СП органи місцевого самоврядування, підприємства, організації, установи та заклади освіти.
Коли і як – вказано у порядку організації та ведення військового обліку (постанова 1487). Має бути зведений список хлопців, яким виповниться 17 років, за додатком 6, куди включають і старших чоловіків, якщо вони на обліку досі не стоять. Подавати його треба до 1 грудня.
Законороєктом цей обов’язок для органів місцевого самоврядування, підприємств та закладів освіти із закону викреслюють. Взяття на облік стає зобов’язанням самих юнаків.
Які строки взяття на облік? Зараз хлопці мають ставити на військовий облік у рік виповнення 17 років щороку у січні-березні. Проєктом строк подовжують і він триватиме з 1 січня до 31 липня. Вік, нагадаємо, той самий.
Як ставати на облік? За законом (ст. 14) зараз алгоритм такий: є зведені списки, ТЦК відправляють майбутнім призовникам повістки, хлопцям треба йти за цим викликом і з пакетом документів (перелік у наказі Міноборони 510). Звісно більшість йде організовано, не чекаючи на повістки, бо це контролюють у школах.
Але за проєктом заклади освіти від обов’язку хочуть звільнити та й норму про повістку від ТЦК та СП із закону хочуть прибрати. Натомість хлопці самі ініціюють своє взяття на облік у рік настання 17-річчя до 31 липня.
Проєкт пропонує два варіанти взяття на облік:
Електронна ідентифікація та уточнення даних в Резерв+. Порядок визначає Кабмін та нині від діє в якості експериментального проєкту за постановою №565. Нею передбачили невичерпний перелік способів ідентифікації, але наразі застосовують BankID. Тобто у неповнолітнього має бути особистий рахунок та електронний кабінет чи застосунок банку.
Особисте прибуття до районного (міського) ТЦК з пакетом документів: паспорт, витяг з реєстру про реєстрацію місця проживання, довідка ВПО, якщо є такий статус, свідоцтво про народження, податковий номер, документ про освіту, довідка з місця навчання чи роботи, чотири фото 35 на 45 мм.
Що з медоглядом? Проєктом зі статті 14 про взяття на облік призовників викреслюють всі норми, які стосуються комісій у ТЦК та СП про взяття на облік призовників та медогляд.
Поки у положенні про ВЛК вказано, що під час приписки до призовних дільниць допризовникам проводять медогляд, є перелік аналізів та досліджень, які вони мають принести перед ВЛК, та список лікарів, які їх оглядають. Є положення про медогляд допризовників і у наказі 686, який нещодавно змінили положення про ВЛК.
Але якщо проєкт закону ухвалять, то саме при взятті на облік медогляду не буде. ВЛК проходитимуть для визначення придатності перед базовою військовою службою та практичною складовою базової загальновійськової підготовки.
Якщо вчасно не став на облік? Вчасно стати на облік за проєктом, ще раз нагадаємо – це у рік настання 17-річчя з 1 січня до 31 липня онлайн чи особисто. Після цього строку ставати на облік в Резерв+ вже не вийде, треба буде тільки особисто йти у ТЦК та СП.
Якщо на цей момент хлопцю ще не буде 18 років, то без наслідків.
Якщо вже виповниться 18 років, тоді із притягненням до відповідальності. Тобто за порушення правил обліку згідно зі ст. 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП). Це штраф від 17000 до 25500 грн.
Вказали, що можуть бути поважні причини, щоб стати на облік невчасно. В разі підтвердних документів це:
хвороба
перешкода стихійного характеру
проживання чи перебування у зоні бойових дій на ТОТ;
інші обставини, які зашкодили.
Що не так з новими умовами військового обліку хлопців?
Штрафи. Проєкт закону не стикується з нормами КУпАП. Штрафи за порушення правил військового обліку передбачають для призовників, військовозобов’язаних та резервістів. Але поки не приписаний до призовної дільниці, хлопець не є призовником. Тому й порушником не може бути.
До того ж у статтях КУпАП і про порушення правил обліку, і про порушення законодавства про мобілізацію є примітка. Штрафи не стягуються, якщо в реєстр призовників, військовозобов’язаних та резервістів можна підтягнути персональні дані з інших реєстрів.
Є й практична складова: звідки у хлопця 17 тис. грн штрафу? Тому у висновку до проєкту, який дав Комітет ВРУ з питань молоді і спорту це пропонують вилучити.
Юнаки за кордоном. Питання із хлопцями, які виїхали за кордон після повномасштабного вторгнення та яким на той момент ще не було 18 років, постало, коли ухвалили мобілізаційний закон. Ним прив’язали видачу паспортних документів чоловікам у віці від 18 до 60 років за кордоном до наявності військово-облікових документів.
Ситуацію мала виправити постанова 932, за якою хлопців у віці від 18 до 25 років, які перебувають за кордоном, на військовий облік мають ставити автоматично, на базі інформації з реєстрів.
4 грудня Комітет ВРУ з питань молоді та спорту розповів про те, як ця постанова реалізується. Заступник голови Державної міграційної служби України Іван Двойленко сказав комітету, що автоматизована система постановки на облік хлопців, яким виповнилося 18 років за кордоном, знаходиться у стадії впровадження. Сервіс ще не готовий, але має бути готовий “найближчим часом” з боку Міноборони. Тож постанова про автоматичне взяття на облік є, але щодо юнаків досі не виконується.
В реальності у хлопців за кордоном у віці від 18 до 25 років, про яких немає даних у реєстрі “Оберіг”, відмовляються приймати документи на оформлення паспортів. Якось цю проблему треба вирішувати, бо вийде так, що й ставити на облік не буде кого.
“Це, зокрема, спонукає молодих громадян України, в яких закінчується термін дії паспортів громадянина України для виїзду за кордон, звертатися до іноземних держав для отримання тимчасових документів, оскільки вони не мають можливості стати на військовий облік та отримати паспорт громадянина України, паспорт громадянина України для виїзду за кордон. І це при тому, що вони не підлягають мобілізації”, – вказали у комітеті.
Там рекомендували Кабміну прискоритися та розробити і оприлюднити дієвий, зрозумілий алгоритм взяття таких хлопців на облік. Це щодо постанови, а що ж пропонує законопроєкт?
“Завдяки мобільному застосунку Міністерства оборони громадяни України – юнаки 17-25 років зможуть подати всі необхідні дані для взяття на облік прямо у Резерв+ без відвідування ТЦК та СП. Це включає тих, хто перебуває за межами України”, – прокоментувала заступниця міністра оборони Катерина Черногоренко.
Проте авторизуватися у Резерв+ поки можна тільки через BankID, а юнаки в інших країнах здебільшого не мають рахунків в українських банках та не можуть їх відкрити.
У висновках до проєкту в комітеті молоді та спорту вказали, що він питання постановки на облік хлопців, які виїхали з України після повномасштабного вторгнення у віці від 15 до 17 років, не регулює. Тож проблема поки нічим не вирішується.
Корупційний ризик в законопроєкті
Замість строкової служби, призов на яку у воєнний час не відбувається, запровадять обов’язкову військову службу. Вона, хоч ще й не запроваджена, але є обов’язковою для чоловіків та добровільною для жінок.
БВС мають пройти призовникам у віці до 25 років. Щоб направляти їх на службу створять комісії.
Відстрочку від БВС нададуть в разі:
тимчасової непридатності за станом здоров’я;
навчання до 24 років;
обрання року, в який вони бажають пройти БВС;
сімейних обставин, які дають право на звільнення з військової служби.
За проєктом районні (міські) комісії з питань направлень на БВС будуть вносити на розгляд призовних комісій вищого рівня клопотання про відстрочку у випадках, які законом не передбачені. Тут забили на сполох і Головне науково-експертне управління ВРУ, і антикорупційний комітет.
Районні “міські” комісії завдяки цьому зможуть самі визначати підстави для відстрочки, немає механізмів, як уникнути зловживань, та підхід до призовників не рівний. Висновок: це корупціогенний фактор.
Військовий облік жінок
Зараз за п. 11 ст. 1 закону про військовий обов’язок та військову службу є дві норми про взяття жінок на військовий облік:
медикинь та фармацевток – обов’язково;
зі спеціальностями чи професіями, спорідненими із військово-обліковими – за бажанням.
В обох випадках йдеться про військовий облік саме військовозобов’язаних.
До цих двох категорій, не міняючи їх, додають ще одну – жінки, які виявили бажання пройти базову військову службу. Безпосередньо перед направленням на БВС їх хочуть ставити на військовий облік призовників.
Про це вони подаватимуть заяву (звернення). Якщо для хлопців, яким має виповнитися 17 років, передбачають можливість стати на облік онлайн, для жінок таку опцію не передбачили. Тобто треба буде йти у ТЦК за місцем проживання. Це зайва бюрократія, яка, як вважають у комітеті молоді та спорту, змусить більшість жінок відмовитись від БВС, “що навряд чи є бажаним результатом”.
Після проходження БВС та звільнення з неї жінок ставитимуть на військовий облік військовозобов’язаних. Порядок і строки їм проєктом передбачають ті ж самі, що й для тих, хто звільнився з військової служби (ч. 11 ст. 26 закону про військовий обов’язок):
стати на облік протягом п’яти днів після звільнення обов’язково;
прийти із цим у ТЦК та СП;
в разі придатності за здоров’ям, з можливістю зарахування до резерву.
Як зараз, так і після змін жінок, які стоять на обліку, будь-якому – призовників, військовозобов’язаних чи резервістів, у воєнний час можуть призвати на військову службу добровільно. У мирний час – тільки добровільно можуть бути прийняти на військову службу та на службу у військовому резерві за контрактом.
Тобто усіх жінок на облік призовників не будуть ставити. Обов’язок зберігся для медиків і фармацевтів, а решта – за бажанням: або, якщо хочуть мобілізуватися, як військовозобов’язані, або, якщо захочуть пройти БВС, як призовники.
Усі ж нюанси базової військової служби ще треба побачити. Мобілізаційними законом строк її запровадження не встановили. За нормативкою досі маємо положення про підготовку та призов на строкову службу, яке поки не міняли.
Сообщение Військовий облік хлопців з 17 років та жінок: що нового передбачили в законопроєкті 12076 появились сначала на NEWS TiME.
Популярні дописи:
Поділіться інформацією з іншими ↓↓↓