Українці скаржаться на погану якість газу та кажуть, що полум’я горить червоним і стало “холодним” – йде багато об’єму, а тепло не віддає.
Через це їжа готується довше, посуд чорніє, а за наявності газового опалення у житлі стає холодніше. У такому разі рекомендують звертатися до облгазів. Щоправда, причиною проблем може стати обладнання всередині квартири чи будинку, а за нього відповідальність несе сам споживач.
За тиждень фахівці одержують десятки скарг на якість блакитного палива, розповіли в Інформаційно-консультаційному центрі ГазПравда. Експерти відповіли на головні питання щодо якості газу в Україні.
1. Як перевірити якість газу?
У домашніх умовах зробити це не вдасться – потрібно звертатися до облгазу та писати заяву на перевірку. Основний показник якості природного газу – його теплота згоряння, або калорійність. Відповідно до державних стандартів, вона має становити не менше 7600 ккал/м3. “Оператор ГТС України” (ОГТСУ) в основному постачає більш якісне паливо з калорійністю близько 8200 ккал/м3.
Але за якість газу в газорозподільних мережах уже відповідають облгази. Вони ж несуть відповідальність і за тиск у трубах, якими паливо поставляється до будинків українців. Реагувати на звернення споживачів облгази мають протягом 2-5 днів. За місцем виклику повинен приїхати представник компанії, час він зобов’язаний узгодити зі споживачем.
2. Облгаз каже, що газ нормальний, але підозри все одно є. Що робити?
Українці можуть із власної ініціативи перевірити якість газу в лабораторії. При цьому доведеться заплатити близько 10 тис. грн, попереджав голова Спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко. Цю суму облгаз має відшкодувати, лише якщо лабораторія справді виявить порушення.
Якщо перевірка підтвердить, що газ відповідає стандартам, витрачені на лабораторні перевірки кошти не компенсують. Крім того, споживач сам має компенсувати облгазові витрати, понесені ним на перевірку якості та тиску газу. Після цього у разі незгоди з результатами споживач може звернутися до суду.
3. У газу змінився колір полум’я. Що це означає?
Газ у конфорках може горіти не синім, а жовтим або червоним кольором. Найчастіше це відбувається з трьох причин, і лише одна з них перебуває у зоні відповідальності облгазу. Причини такі:
забруднена газова плита (потрібно почистити сопло пальника, слід зателефонувати за телефоном 104);
у приміщенні недостатньо кисню (потрібно регулярно провітрювати приміщення);
недостатній тиск у системі (саме в цьому випадку вирішувати проблему має облгаз).
4. Чи може газ виявитися розбавленим?
Експерти запевняють, що ймовірність цього дуже мала. Розбавляти паливо звичайним повітрям не можна, адже це призведе до вибуху.
“Щоб розбавити природний газ, до нього потрібно додати будь-який інертний газ, наприклад, гелій. Оскільки вартість інертних газів досить висока, то розбавляти ними блакитне паливо просто невигідно”, – зазначають фахівці консультаційного центру.
При цьому частина домішок потрапляє в газ на етапі видобутку або завантаження газу зі сховищ. Але їхня кількість (як і інші показники) регламентується державними нормами та перевіряється на всіх етапах постачання газу споживачеві.
Щоправда, підрахувати калорійність газу самостійно все одно не вдасться. Її визначатимуть газовики, вони ж здійснять перерахунок із кубометрів у кіловат-години.
Популярні дописи:
Поділіться інформацією з іншими ↓↓↓