У водіїв ноги підкосилися: надхмарні ціни на бензин і дизель стануть ще вищими

Водіїв попередили, ціни на АЗС лише зростатимуть

Водіїв попередили про подорожчання автомобільного палива
Національний банк у своєму інфляційному звіті за жовтень 2024 року попередив: зростання цін на бензини, дизельне паливо та автогаз прискориться більш ніж до 9% у річному вимірі до кінця 2024-го та майже весь 2025 рік буде на високому рівні. Про це повідомляється на сайті НБУ.

Так, у грудні 2024 року це підвищення цін становитиме 9,4%, а у грудні 2025-го — 9,2%. За прогнозами, ця хвиля спаде наприкінці першого кварталу 2026 року — тоді ціни на автомобільне паливо зростатимуть лише на 1%.

З одного боку є те, що можна назвати об’єктивними причинами для подорожчання пального. За стандартами Європейського Союзу, який дотримується Зеленого курсу (тобто цілеспрямованого подорожчання копалин палива), Україна має пройти через п’ять етапів підвищення акцизів на автомобільне паливо.

Цей процес розпочався 1 вересня. Тоді акциз на бензин збільшили до 242,6 євро за тисячу літрів, на дизельне паливо – до 177,6 євро, а на скраплений газ – до 148 євро.

Наступний етап підвищення акцизів відбудеться 1 січня 2025 року. Він передбачає, що акциз на бензин збільшать до 271,7 євро за тисячу літрів, на дизель – до 215,7 євро, а на скраплений газ – до 173 євро.

Вже у вересні вартість пального підскочила на 6%, проте після попередніх криз на ринку пального за час війни таке зростання не викликало надто бурхливої ​​реакції споживачів. Чекали на гірше.

Наразі середня ціна бензину марки А-95 становить 55,7 гривні за літр, дизельного пального — 52,2 гривні, автомобільного газу — 35,3 гривні.

«У кошику валют на цей рік долар мав коштувати 41 гривню, а вже трохи більше. До кінця 2025 року долар сягне 45 гривень. Прискорення цього процесу (знецінювання гривні – ред.) ми побачимо під новий рік. Тоді, звичайно, числа [прогнозу зростання цін на пальне] плюс-мінус збігатимуться, бо девальвація валюти на одну гривню дає десь 70-80 копійок додаткової ціни на літр пального, залежно від його виду», — зазначає Олександр Сіренко, головний редактор журналу “Нафторинок”.

Читайте також:  Мобілізація стає лякаючою: у Раді вже запланували відправити до ЗСУ 500 тисяч осіб

«З 1 січня у нас збільшиться акциз, але це додасть, можливо, 40-50 копійок на літрі, залежно від виду пального. Тобто це не є критично абсолютно», — додає він.

Геннадій Рябцев, експерт з енергетичних питань та професор Києво-Могилянської школи управління, також вважає, що очікуване зростання цін на автопаливо — це не так фундаментальні зміни на самому ринку пального і не дефіцит бензину, як девальваційні тренди гривні.

У державному бюджеті на 2025 рік закладено девальвацію гривні до 45 гривень за долар, а зростання споживчих цін — на рівні 9,5%.

«Національний банк прогнозує [зростання цін], напевно, через те, що збирається опускати гривню щодо долара, — каже експерт. — Якщо Національний банк це зробить, то пальне подорожчає. А якщо він цього робити не буде, то й пальне не дорожчатиме».

Ще один фактор, який впливає на ціни на українські АЗС, — це ціни на глобальному ринку нафти. Вартість нафти марки Brent впала з 91 долара за барель у січні до 73,1 долара у листопаді 2024 року.

Ослаблений попит з боку Китаю через уповільнення економіки, зростання популярності електрокарів та стабільно високий рівень постачання від арабських країн дозволив цінам відкотитися на відносно комфортний для водіїв рівень.

Стримуючим фактором для подальшого зростання цін на паливо може стати велика конкуренція в цій індустрії. Мереж продаж пального чимало, всі вони конкурують між собою, іноді знижуючи маржу або пропонуючи спеціальні акції з низькими цінами.

Сообщение У водіїв ноги підкосилися: надхмарні ціни на бензин і дизель стануть ще вищими появились сначала на NEWS TiME.

Популярні дописи:

Поділіться інформацією з іншими ↓↓↓


Читайте також: