facebook

Тарифи на опалення подорожчають у півтора рази: українців чекає непроста зима

Уже в найближчому опалювальному сезоні в Україні безпрецедентно зростуть тарифи на опалення і гарячу воду. Експерти говорять про підвищення вартості цих послуг в 1,4-1,7 рази. Уникнути такого зростання навряд чи вдасться. Варіанти, звичайно, є, але вони малоймовірні.

Пише - джерело.

У Києві та деяких інших містах, за прогнозами оптимістів, тарифи виростуть в 1,3 рази. Песимісти передбачають зростання в 1,4. А ось, наприклад, у Чернівцях, які раніше могли похвалитися найнижчим тарифом на тепло, його вартість може підскочити відразу в 1,7 рази.

Тарифи на тепло складаються із декількох складових, серед яких, звичайно, і зарплата співробітників підприємства, і витрати на ремонти – поточні і капітальні, і витрати на модернізацію обладнання. Сюди також входять податки, плата за електроенергію, воду і газ.

Найбільша витратна стаття – плата за газ. Вона становить від 60 до 80% собівартості кінцевого продукту тепловиків.

У 2020 -2021 роках підприємства ТКЕ не підвищували тарифів на свої послуги через епідемію коронавірусу. Однак при цьому росли зарплати співробітників підприємств, податки, витрати на ремонт. Та водночас вартість газу, яка була закладена в тариф на тепло, становила близько 4 гривень за кубометр. При цьому їм самим доводилося купувати газ за вищою ціною. Однак влада знаходила компенсатори для цієї ціни.

Тепер же Нафтогаз пропонує тепловикам газ по 7,42 гривні за кубометр. Водночас у сумарному тариф на газ з’явилася ще одна складова – вартість розподілу. Нині вона становить близько 2-2,5 гривні за кубометр. Таким чином, тариф для тепловиків збільшиться ще й на цю цифру.

Природно, що з урахуванням цих всіх факторів тарифи на опалення не можуть залишитися незмінними.

На скільки зростуть тарифи на опалення
“У містах, де тариф на опалення не піднімали, останні 2-3 роки не проводилася модернізація теплокомуненерго, тарифи зростуть більш ніж на 60 або навіть 70. Це стосується багатьох міст на заході України, де підтримувалася доволі низька ціна на гарячу воду і теплопостачання” , – говорить глава департаменту житлово-комунальної інфраструктури Громадської ради при КМДА Олег Попенко.

Так, у Чернівцях місцева влада вже заявила, що тариф на опалення зросте на 70%. У Києві тариф може вирости на 45%. А в середньому по Україні припускають зростання приблизно на 53%.

Олег Попенко підрахував, що з нового опалювального сезону обігрів одного квадратного метра квартири буде коштувати приблизно 50-55 гривень.

Читайте також:  Прогноз погоди на 17 серпня: Україна буде одним із найбільш холодних регіонів у Європі

Таким чином нескладно підрахувати, в які суми обійдеться опалення одно-, дво- і трикімнатних квартир середньої площі:

для однокімнатної (40 кв.м) – 2 000 грн;
для двокімнатної (63 кв.м) – 3 150 грн;
для трикімнатної (80 кв.м) – 4000 гривень.

Для більш великогабаритних квартир якось і рука не піднімається рахувати. Хоча в них, як правило, мешкають багатші люди.

Чи є вихід із ситуації?
Що стосується стримування зростання тарифів, то тут виходу ніякого немає. Перехід до ринкового ціноутворення в сфері комунальної енергетики – це принципова позиція нинішньої влади. Втім, того ж вимагає від нас і МВФ, якому ми вже заборгували купу грошей і в якого хочемо брати ще.

Однак багато українців вже об’єктивно не можуть осилити нинішні комунальні платежі, вже не кажучи про прийдешні. При цьому багато витрат, які вже в минулому опалювальному сезоні могли лягти тягарем на плечі пересічних громадян, місцеві влади частково брали на себе. Звідси і газовий тариф розміром у 4 гривні за кубометр, який був закладений в тарифи на тепло. Насправді вже тоді тепловикам газ відпускався за дорожчою ціною, проте цю різницю компенсували з місцевих бюджетів.

Зараз місцеві бюджети вже не можуть покривати усіх витрат комунальників зі своєї кишені. Тому нам, споживачам, доведеться вивернути свої. А багатьом вже вивертати просто нічого.

Частковим виходом із ситуації могла би стати термомодернізація будинків, однак це теж процес витратний, і далеко не всім громадянам по кишені.

Тому експерти вважають, що врятувати ситуацію може лише держава. Але їй доведеться знову відсунути в сторону ринок і взятися за ручне регулювання тарифів на газ.

“Виходом може бути введення річної або трирічної ціни з більш привабливими умовами договору. Це можливо, якщо “Укргазвидобування” буде напряму продавати газ теплокомуненерго на біржі за специфічною ціною. Таким чином вдасться зробити дещо дешевшою вартість опалення. Але це не зовсім ринковий механізм і не зовсім правильне рішення в довгостроковій перспективі “, – говорить координатор житлово-комунальних та енергетичних програм громадянської мережі “Опора” Тетяна Бойко.

Є, правда, ще один шлях, про який не заведено говорити: стримати апетити олігархів, що міцно присмокталися до газових та інших прибуткових труб. І, крім того, виключити корупційну складову на всіх етапах формування тарифів. Однак це зовсім вже з царини ненаукової фантастики.

Популярні дописи:

Поділіться інформацією з іншими ↓↓↓


Читайте також: