facebook

Таблетки, імбир, загартовування. Франківський імунолог розвіяв міфи про імунітет

З наближенням холодів багато людей задумуються про те, як підвищити імунітет. Цього року це ще більш актуально, бо Covid-19 і зима – сувора суміш.

То чи варто вже починати пити чай з імбирем або обливатися холодною водою, пише Репортер.

Мило краще звичайне

За словами імунолога франківської поліклініки № 2 Сергія Федорківа, у лікарів немає такого поняття, як «підвищення імунітету». За ним треба правильно слідкувати постійно, ведучи здоровий спосіб життя. І тут не йдеться про препарати з аптек, які люди «виписують» собі самі.

«НЕПРАВДА, ЩО ТРЕБА ПИТИ ВІТАМІНИ, БО Є ЯКИЙСЬ НЕВІДОМИЙ АВІТАМІНОЗ, ЯКИЙ ПРИХОДИТЬ ДВІЧІ НА РІК, І МИ ВСІ ВІД НЬОГО СТРАЖДАЄМО, – ГОВОРИТЬ СЕРГІЙ ФЕДОРКІВ. – І САМОМУ ПІДНІМАТИ ІМУНІТЕТ ТЕЖ НЕ ПОТРІБНО – ХТО СКАЗАВ, ЩО ВІН У ВАС ЗНИЖЕНИЙ? ЯКЩО ВИ ЧАСТО ХВОРІЄТЕ, ТО МОЖНА ЗВЕРНУТИСЬ ДО ТЕРАПЕВТА, А ЯКЩО ТРЕБА – ДО ІМУНОЛОГА».

Рослинні чи синтетичні імуномодулятори не можуть підвищити імунітет. Їх призначають тим, хто страждає на аутоімунні захворювання чи при трансплантації органів. Тоді такі препарати виписуть у конкретних дозах, зважаючи на вік і стать пацієнта.

Так само міфом є те, що на імунітет негативно впливають антибіотики.

«ПРАВИЛЬНО ПРИЗНАЧЕНА АНТИБІОТИКОТЕРАПІЯ ПОТРІБНА, КОЛИ ЦЕ НЕОБХІДНО, – ГОВОРИТЬ СЕРГІЙ ФЕДОРКІВ. – ЯКЩО АНТИБІОТИК ПІДІБРАНИЙ НЕПРАВИЛЬНО, АБО НЕДОБРЕ ВИЗНАЧЕНИЙ КУРС ПРИЙОМУ, ЛЮДИНА МОЖЕ ПОЧУВАТИСЯ ЗЛЕ – МАТИ ДІАРЕЮ, ГРИБКОВІ ЗАХВОРЮВАННЯ. АЛЕ ІМУНІТЕТ ТУТ НІ ДО ЧОГО. АНТИБІОТИК ВБИВАЄ ФЛОРУ, ТОМУ ЛІКАРІ ПРИПИСУЮТЬ ПРЕБІОТИКИ ДОВШИМ КУРСОМ, ЩОБ ЗНОВУ ПІДСЕЛИТИ ЦЮ ФЛОРУ В КИШЕЧНИК ЧИ ІНШІ СЛИЗОВІ».

А от антибактеріальне мило, за словами лікаря, – шкодить. Через довгий контакт шкіри з таким милом можуть зростати стійкі до антибіотиків бактерії. Тому потім антибіотики можуть не помогти.

Стрес не впливає

І конкретних продуктів, які допоможуть не захворіти, також нема. Не стануть порятунком ні лимони, ні імбир, ні куркума. Важливим є здорове харчування, з яким людина отримає все необхідне. Міністерство охорони здоров’я навіть затвердило добову норму білків, жирів, вуглеводів, вітамінів і мінеральних речовин. Вона різниться за віком, статтю й залежить від груп «фізичної активності».

Так, згідно з рекомендаціями МОЗ, доросла людина на добу має споживати по 300 г овочів і фруктів, 75 г бобів, до 70 г рослинної олії, 1-2 яйця. Крім того, радять надавати перевагу м’ясу птиці, 2-3 рази на тиждень їсти рибу, а нежирне молочне й кисломолочне – до трьох порцій на день. Не можна забувати про цільнозернові, горіхи й багато води. А от цукру і солі – не більше 50 г.

Крім правильного харчування, треба достатньо і вчасно спати, майже не вживати алкоголь і точно не курити. А при перших ознаках хвороби – телефонувати сімейному лікарю, замість того, щоб лізти в інтернет.

Читайте також:  Кисломолочні продукти і квашення зміцнять імунітет

«ЗДОРОВИЙ СПОСІБ ЖИТТЯ ЗМІЦНЮЄ ОРГАНІЗМ І НАВЧАЄ ЗА СОБОЮ ДИВИТИСЬ, – КАЖЕ СЕРГІЙ ФЕДОРКІВ. – ТОДІ ЛЮДИНА ШВИДШЕ ПОМІЧАЄ В СЕБЕ ПЕРШІ СКАРГИ І ДОТРИМУЄТЬСЯ ВИМОГ, ЩОБ НЕ ЗАРАЗИТИ ІНШИХ. БО ТОЙ, ХТО НЕ ТУРБУЄТЬСЯ ПРО СЕБЕ, НАВРЯД ПЕРЕЖИВАТИМЕ ЗА ІНШИХ».

А от загартовування – не надійний помічник. Для організму це стрес, який ніяк не впливає на здатність хворіти.

«ТЕ, ЩО В ЛЮДИНИ, В ЯКОЇ Є ХРОНІЧНИЙ СТРЕС, ШВИДШЕ РОЗВИВАЮТЬСЯ ВІРУСНІ СЕЗОННІ ІНФЕКЦІЇ – МІФ, – ГОВОРИТЬ ІМУНОЛОГ. – ДО ХРОНІЧНОГО СТРЕСУ ОРГАНІЗМ ЗВИКАЄ. МОЖУТЬ СТРАЖДАТИ ТАКІ ОРГАНИ, ЯК НАДНИРНИКИ, ЩИТОПОДІБНА ЗАЛОЗА, АЛЕ НА ІМУНІТЕТ СТРЕС НЕ ВПЛИВАЄ. ЗАГАРТОВУВАННЯ – ЦЕ ТОЙ САМИЙ СТРЕС. ОРГАНІЗМ НАВЧАЄТЬСЯ З НИМ ЖИТИ, ВИРОБЛЯЄ ГОРМОНИ, ЯКІ СПРАВЛЯЮТЬСЯ ЗІ СТРЕСОМ, І ЦЕ СТАЄ НОВОЮ НОРМОЮ. ТОЖ ВІД ІНФІКУВАННЯ НЕ ВБЕРЕЖЕ».

А щодо Covid-19, то тут має допомогти не лише здоровий спосіб життя, а й маски, антисептики і соціальна дистанція. Бо, як уже показала практика, на нього хворіють і діти, і здорова молодь.

Вакцина буде в жовтні

Тоді як з сезонними ГРВІ та з Covid-19 треба зважати, щоб не захворіти, від багатьох інших хвороб є вакцина. Зокрема від грипу, якого цьогоріч прогнозують чотири штами. Раніше в МОЗ уже робили заяви про те, що українців просять у 2020 році не нехтувати вакцинацією, хоча б тому, що лікарні, навантажені «ковідними» хворими, просто не справляться з напливом інших.

До того ж, ті, хто вже хворів на Covid-19, можуть бути в групі ризику через грип.

«ЛЮДИНА, ЯКА ПЕРЕХВОРІЛА COVID-19 І МАЛА ПНЕВМОНІЮ, НЕОБОВ’ЯЗКОВО ПОТІМ ЗАХВОРІЄ НА ГРИП І ТАКОЖ МАТИМЕ ПНЕВМОНІЮ. ТА ЯКЩО ЦЕ СТАНЕТЬСЯ, ВОНА БУДЕ ВАЖЧОЮ, НІЖ ПОПЕРЕДНЯ, – ГОВОРИТЬ ФЕДОРКІВ. – ЦЕ ЧЕРЕЗ ТЕ, ЩО ДЕЯКІ ДІЛЯНКИ ЛЕГЕНЬ ЩЕ НЕ ВІДНОВИЛИСЯ ПОВНІСТЮ».

Вакцину від грипу щороку роблять нову, залежно від штамів, які циркулюватимуть у новому сезоні. Прогнозують, що цьогорічна вакцина з’явиться у жовтні.

«ПРОТЯГОМ РОКУ ЕПІДЕМІОЛОГИ ВООЗ ВИЗНАЧАЮТЬ, ЯКІ ШТАМИ БУДУТЬ ЦИРКУЛЮВАТИ НА ТІЙ ЧИ ІНШІЙ ТЕРИТОРІЇ. ТА ВАКЦИНА, ЯКУ ПРОДАВАТИМУТЬ В УКРАЇНІ, БУДЕ НЕАКТУАЛЬНА, СКАЖІМО, ДЛЯ НОВОЇ ЗЕЛАНДІЇ, – РОЗПОВІДАЄ СЕРГІЙ ФЕДОРКІВ. – ВАКЦИНУ ДЛЯ НАШОГО РЕГІОНУ РОЗРОБЛЯЄ УНІВЕРСИТЕТ ЛУЇ ПАСТЕРА У ФРАНЦІЇ. МОЗ ПОДАВ ЗАЯВКУ НА ЗАКУПІВЛЮ БІЛЬШОЇ ПАРТІЇ. МОЖНА ПРИДБАТИ ВАКЦИНУ, ПІТИ ДО СІМЕЙНОГО ЛІКАРЯ І ТАМ ОДРАЗУ ВАКЦИНУВАТИСЬ У КІМНАТІ ЩЕПЛЕНЬ».

Вакцинуватись не можна під час хвороби й тим, хто має алергію на якийсь із компонентів вакцини, а також – захворювання чи стани організму, коли імунітет не сформується. До них належать прийом хіміотерапії онкохворими, вживання великих доз стероїдних гормонів чи ліків, які пригнічують імунітет, СНІД. Усім іншим медики радять не затягувати з вакцинацією – як дорослим, так і дітям.

Популярні дописи:

Поділіться інформацією з іншими ↓↓↓


Читайте також: