Війна — стресовий період для кожної людини. Перебуваючи в постійній напрузі люди змушені відмовлятись від багатьох речей. Часто буває, що інтимні стосунки також стають «не на часі».
Що до цього спонукає і які причини відмови від сексуальних стосунків є у сучасної молоді МІСТО розпитало у доцентки кафедри загальної психології Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника та сексологині Оксани Федик.
«Війна — надзвичайно стресовий та травмуючий досвід для всіх. Він впливає на всі аспекти нашого життя і, звичайно, інтимні стосунки не є виключенням. Війна створює постійний стан тривоги, страху за життя – своє і близьких. В умовах стресу організм фокусується на виживанні, пригнічуючи сексуальні потреби, які не є критично важливими. Особливо молодь під час війни може мати знижене бажання до формування інтимних стосунків через багато причин, які будуть стосуватися соціальних, психологічних, культурних і навіть технологічних аспектів. На це все є пояснення», — розповіла спеціалістка.
— Одним з чинників є збільшення кількості інформації у соціальних мережах щодо сексуальності. У нестабільному середовищі деякі молоді люди звертаються до онлайн-ресурсів, які іноді формують викривле несприйняття сексуальності. Сексуальну допитливість тепер задовольняють через інтернет та медіа, а не через фізичний досвід. Альтернативи, як-от порнографія чи онлайн-знайомства, можуть віддаляти від «живих» реальних стосунків. Багато «псевдоосвітніх» компаній у соцмережах говорять про секс та його ризики: небажану вагітність, захворювання, які передаються статевим шляхом, що спонукає молодь задуматись та відкласти початок статевого життя на пізніше.
— Щодо технологічних аспектів. Сьогодні соцмережі дуже вплинули на спілкування та формування партнерських стосунків. Молоді люди часто вважають за краще взаємодіяти онлайн, аніж переводити стосунки в реальне життя на більш живий рівень. Для них так легше. В деяких випадках залежність від віртуального спілкування може знижувати потребу реальних стосунків. Через таке використання сучасних технологій є багато небезпек, в тому числі і демографічна.
«Сьогодні також ми можемо спостерігати, що чимало людей вважають себе асексуалами, вони є частиною спектру сексуальної орієнтації яка стосується людей, які не відчувають сексуального потягу до інших. На основі таких переконань формуються субкультури, наприклад:чайлдфрі — субкультура та ідеологія, яка характеризується принциповим небажанням мати дітей попри таку можливість; демісексуали – люди, які можуть відчувати сексуальний потяг лише за наявності глибокого емоційного зв’язку. Тобто їм потрібен певний струм, який спонукає до дій. Часто підлітки, які знаходяться на піку психосексуального розвитку, мало знаючи про сексуальність, можуть піддаватись таким впливам і «моді» і відмовлятись від сексу.
З іншого боку ми розуміємо, що безпорядкові сексуальні контакти та ранні дебюти також зустрічаються. Тому тут ми не можемо бути категоричними, — каже Оксана Федик
Сучасна культура популяризує ідеї незалежності й самодостатності, що іноді супроводжується меншим фокусом на інтимних стосунках.
Молоді люди сьогодні більше орієнтуються на самореалізацію, навчання та кар’єру, заробляння грошей ніж на ранні романтичні стосунки. Всі хочуть машин, квартир та грошей. Ніхто не хоче починати з порожньої квартири. Страх перед неможливістю створити безпечне середовище для майбутньої дитини теж впливає на зниження сексуальної активності.Через всі ці застороги людина позбавляє себе багатьох приємних моментів, адже кожен вік має свої принади.
Відкриті кордони розширили можливості молоді спостерігати, що відбувається за межами країни у плані сексуальному, і деякі тенденції вже мають місце у нашій культурі формування партнерських стосунків. Молодь вже не мріє вийти заміж чи одружитись у 18-20 років, вони переконані, що за 30 не буде пізно. Хоча наука сексологія має свої природні переконання – найкращий репродуктивний вік 20-25 р. Але маємо що маємо.
Психічне здоров’я суттєво впливає на сексуальність, оскільки емоційний стан, рівень стресу та психологічне благополуччя прямо пов’язані з бажанням, можливістю та задоволенням від інтимних стосунків. Цей вплив багатогранний і може бути як позитивним (покращення), так і негативним (пригнічення). Перманентний стрес і тривожність можуть знижувати сексуальний потяг. У стані стресу організм виробляє гормони, такі як кортизол, які пригнічують лібідо. Депресія знижує енергію, мотивацію і здатність відчувати задоволення. Люди з низькою самооцінкою або негативним ставленням до свого тіла (наприклад, через бодішеймінг чи порівняння із соціальними стандартами) можуть уникати сексуальних контактів. Психологічні труднощі у стосунках, такі як ревнощі, непорозуміння чи недовіра, можуть блокувати сексуальну активність. Люди у кризових умовах часто шукають не фізичної, а емоційної близькості. Молодь прагне відчувати себе захищеною, а не ризикувати у стосунках, які можуть стати джерелом додаткових переживань.
Психічне здоров’я – це основа для гармонійної сексуальності. Коли людина відчуває емоційний комфорт, довіру до партнера й відсутність хронічного стресу, сексуальність стає джерелом радості, близькості та самовираження — каже Оксана.
Всі ці фактори будуть знижувати інтерес до інтиму.
Як виправити ситуацію
Відновлення сексуального бажання у молоді вимагає комплексного підходу. Важливо створити сприятливі умови, які допоможуть молодим людям відчувати себе комфортно, безпечно й впевнено.
Чіткої покрокової інструкції немає. Все вирішується індивідуально, адже кожна людина має свої стимули на які буде реагувати.
Знаю точно, що потрібно забезпечити молодь достовірною інформацією про сексуальність, зокрема про те, що бажання може бути змінним і залежати від різних факторів. Розяснити молоді, що відсутністьсексуального бажання у певний період життя – це нормально, і немає“правильного” часу чи способу його відчути.
Допомогти усвідомити, що сексуальність – це їхній вибір, а не чиясь вимога, що дозволяє відновити впевненість у собі. Важливо підходити до питання з розумінням і турботою, без тиску чи очікувань.
«Ніхто не очікував, що так станеться, і буде війна, але життя продовжується. Можна скинути оберти, але мусимо розуміти, що наше життя є тільки одним, ніхто не може прожити його за когось і прожитийого треба якісно. Ніхто не знає скільки у нас є того життя? Треба тримати у фокусі, що все буде добре, я маю якісно жити, у мене є для кого, задля чого», — наголошує експертка.
Сьогоднішні виклики змушують нас вчитися по-новому комунікувати з партнерами, в інший спосіб оцінювати та розуміти свої емоції та емоції партнера. Все це потребує часу і ми обов’язково з цим справимось.
Не варто забувати, що секс це не тільки статевий акт, але й інтимний контакт, який складається з елементарних ніжних доторків, обіймів, поцілунків, романтичних побачень, щирих вечірніх розмов при свічках.
Тема сексу загалом багато років була дуже табуйована, тому багатьом про «Це» навіть важко говорити. Їі завжди уникають, бо це незручно та соромно. Люди не готові відверто говорити про свої проблеми і думають, що все як є, хай так і буде, так мабуть у всіх.
Через елементарне незнання структури статевої системи, структури копулятивного циклу чоловіка та жінки, важливості психологічної готовності та ін., ми будемо попадати у ненормативні кризи та конфліктні ситуації, які принесуть незадоволення своїм сексуальним життям, а відтак і його якістю. Статистика жорстока. 60% жінок не знали за своє життя, що таке оргазм. Про яке сімейне благополуччя можна говорити?
«Але всьому можна запобігти. Сексуальна освіченість є важливою передумовою гармонійного розвитку особистості, збереження сексуального здоров’я, правильного статевого виховання дітей. Зріла особистість повинна впродовж всього життя цікавитись та шукати відповіді на свої питання, щоб не було думок, що зі мною щось не так, я не відповідаю нормі, і на цій основі не формувались комплекси меншовартності та неповноцінності. Треба вміти комунікувати і домовлятись та обговорювати, чого саме вам не вистачає, що би ви хотілизмінити, добавити. Це не стосується лише сексу, але й поведінки загалом. Не треба думати, що вас не зрозуміють, не почують, чи не дослухаються. Треба говорити, бо ви не можете знати точну відповідь за когось. Недомовки дуже заважають стосункам. Комунікація це шлях до гармонійних сексуальних стосунків і сімейного благополуччя, — каже Оксана Федик.
Інша ситуація з людьми, яких розлучили кордони. Утримання від сексу — це нормальне явище у здоровому організмі. Це скоріше психологічна проблема.
«Відсутність сексу ніяк не впливає на людину на фізіологічному рівні. Ніяких порушень здоровʼя в майбутньому це не несе. Якщо жінка сама бачить в цьому психологічний дискомфорт, власне бажає, але не може, то можливо це вплине на її ментальне здоровʼя, але знову ж таки з боку гінекології це ні на що не впливає, — лікар акушер-гінеколог медичного центру «Мед-Атлант» Валерія Захарчук.
Тому потрібна адаптація, щоб витримати цю розлуку.
«Ми всі різнимося за своїми індивідуальними особливостями. Це потрібно приймати. Люди мають навчитися звертатися за допомогою, і фахівці можуть показати вихід з будь-якої ситуації. Закриватися і не вирішувати питання, які турбують, це позиція пасивної особистості – це не вихід. Памʼятаймо, що все залежить від нас. — підсумувала психологиня.
Попри всі труднощі, зниження сексуальної активності – це природна реакція на кризу. У такій ситуації головним стає фізичне та психічне здоровʼя, підтримка один одного та пошук шляхів та можливостей якісно прожити життя.
The post Секс і місто: чому молоді пари уникають інтиму appeared first on Місто.
Популярні дописи:
Поділіться інформацією з іншими ↓↓↓