Прикарпатські науковці досліджуватимуть стоки з лікарень

Забруднення води стоками із лікарень планують досліджувати у Прикарпатському національному університеті імені Василя Стефаника.

Про це в етері Суспільного Карпати розповіла директорка Навчально-наукового центру хімічного матеріалознавства та нанотехнологій, а також переможниця цьогорічного конкурсу “L’ORÉAL-ЮНЕСКО “Для жінок у науці” в Україні Тетяна Татарчук.

“У зв’язку з пандемією в стоках із лікарень є підвищений вміст фармацевтичних препаратів, тому стає актуальним очищення від них стічних вод. Ми вже зробили перші кроки: відправили статтю в “Chemical Engineering Journal”, де провели літературний аналіз стану цієї проблеми у світі, а з наступного року плануємо запровадити таке дослідження в лабораторії нашого центру”, – каже Татарчук.

Наразі в центрі вже розробили сорбенти для очищення води від важких металів та токсичних органічних речовин. Трирічний проєкт, фінансований Міністерством освіти та науки України, завершився цьогоріч.

“Сьогодні ми маємо зразки сорбентів, які дають змогу очищати воду від стронцію, від важких металів (таких як нікель, хром), від радіонуклідів. У нас є публікації, які підтверджують це, і є готові сорбенти, які мають таку дію. Крім того, ми маємо магнітні сорбенти, так звані core–shell (ядро-оболонка). Перевага таких сорбентів у тому, що їх можна легко відокремити від води після того, як вони виконали свою функцію. Зовнішнє магнітне поле дозволяє цей порошок легко вилучити, і тоді вода залишається чистою”, – додає науковиця.

Читайте також:  ВІЛ-інфекція еволюціонує до більшої заразності, - вчені

Крім того, прикарпатські науковці досліджують очищення води за допомогою фотокаталізаторів. Проєкт “Фотокаталітичні гібридні системи для очищення води” реалізовують упродовж 2020-2021 років разом з польськими колегами з Ягеллонського університету в Кракові.

“Фотокаталізатори – це речовини, здатні під впливом світла руйнувати токсичні речовини у воді. Як відомо, сонячний спектр складається з ультрафіолету (його вміст невеликий, до 5 %) і видимого світла. Тож зараз науковці всього світу намагаються створити речовину, яка може працювати саме на видимому сонячному світлі. У нас на сьогодні є невеликі напрацювання, ми продовжуємо працювати в цьому напрямку, проте ми знайшли спосіб, як активувати фотокаталізатор, який вже є, і допомогти йому в три або й чотири рази збільшити свою активність”, – пояснює Татарчук.

Популярні дописи:

Поділіться інформацією з іншими ↓↓↓


Читайте також: