Никифор-в’юн Зелений 15 червня: традиції та прикмети свята

В це народне свято господині прикрашають будинки віночками з березових гілочок, а до обіду обов’язково печуть коровай.

Народне свято В’юн Зелений відзначається 15 червня 2019 року (дата за старим стилем — 2 червня).

Хто такий Никифор?

Святий Никифор народився в Константинополі близько 758 року. Його батьки були благочестивими християнами. Він отримав чудову світську і богословську освіту. Пізніше став радником імператора, вів суворе і добродійне життя. У 787 році на Сьомому Вселенському Соборі виступив на захист православ’я, надавши допомогу отцям Собору.

Життя при дворі обтяжувало Никифора, і він пішов в монастир. Після смерті патріарха Тарасія в 806 році його звели на патріарший престол. У 813 році до влади прийшов імператор Лев V Вірменин, який відновив гоніння на шанувальників святих ікон і скликав Собор з відлучених від церкви єретиків-іконоборців. Святитель Никифор і його попередники були віддані анафемі. Але Никифор продовжував переконувати царське оточення і паству дотримуватися постанов Сьомого Вселенського Собору, за що був засланий в ув’язнення, де після 13 років скорбот і поневірянь помер.

Традиції та обряди

В цей день вітають всі молоді сім’ї, які утворилися в поточному році. Обряд вшанування молодят схожий на святкові зимові колядки. Ошатно одягнена молодь збирається вранці і йде по селі з піснями, танцями і заготовленими заздалегідь кількома букетиками з квітів в’юнка. Вони можуть постукати в будь-які двері. Якщо в будинку немає молодих пар, господарі «відкуповуються» яйцями і триразовим поцілунком з ким-небудь з тих, хто гуляє. Знайшовши молодят, молодь дарує їм квіти, співає спеціальні пісні, водить хоровод. Нерідко в ролі співаків виступають маленькі діти, яких в цей день називають в’юнцями.

Читайте також:  Підлітку якось вдалось спіймати 2-річну дівчинку, яка випала з вікна і нестримно летіла назустріч вуличному асфальту (відео)

Молоді чоловік і дружина виходять до натовпу, дивляться на хороводи, слухають пісні, можуть самі взяти участь. Після цього вони повинні обов’язково віддячити гостей. Дорослих пригощають вином, медом, горіхами, пивом, а маленьких — квасом, пряниками або цукерками. Іноді дарують гроші.

Увечері обряд повторюється. По домівках вже ходять старші люди. Молодь в цей час влаштовує посиденьки. Дівчата плетуть віночки з в’юнка на щастя і на судженого. Це потрібно обов’язково робити з думками про свого обранця. Потім ці вінки зберігають на горищі до зими. Хлопці влаштовують різні ігри, в яких показують свою силу і спритність.

Також в це народне свято господині прикрашають будинки віночками з березових гілочок, а до обіду обов’язково печуть коровай.

Прикмети

  • Якщо вночі та вранці тиха погода, значить, ще кілька днів буде тепло і ясно.
  • На заході сонце ховається за хмари — до негоди.
  • Якщо протягом дня вітер посилюється, значить, буде дощ.
  • Всю ніч чути трелі солов’я — до ясної, тихої і теплої погоди.

Популярні дописи:

Поділіться інформацією з іншими ↓↓↓


Читайте також: