facebook

Найбільша НП з гривнею: в Україні розповсюджують мільйони недійсних банкнот, вони потрапили до банків

В Україні на тимчасово окупованій території у банках залишилося близько пів мільярда готівкових гривень. Більшість фінансових установ встигли зіпсувати гроші у сховищах, проте це не заважає окупантам розповсюджувати їх на підконтрольній частині України за допомогою банківських терміналів.

Пише - джерело.


І проблема полягає в тому, що жоден термінал не може відрізнити недійсні купюри від справжніх. Про те, яка НП сталася і чим це може загрожувати, читайте в матеріалі OBOZREVATEL.

Які гроші потрапили в обіг?

Українські банки під час окупації мали пошкодити у сховищах усю готівку, яку не могли вивезти на підконтрольну територію, а також повідомити про це Нацбанк. “Немає жодного особливого правила, як і який банк завдає таких ушкоджень. Це отвори, всі купюри “пробиваються” так, щоб ними не можна було скористатися в касах, розрахуватися в магазинах”, – розповіли OBOZREVATEL в одному з банків.

Яка сума залишилася на непідконтрольній території – невідомо. Окупанти зламали сховища і, мабуть, заволоділи грошима. Так само вони вчинили і з готівкою у відділеннях “Укрпошти” (гроші призначалися, зокрема, для виплати пенсій).

Після цього гроші роздали прихильникам окупантів та почали розповсюджувати по всій країні. Як кажуть у Монобанку, “зіпсовану” готівку виявили в терміналах і в західних областях, і в Києві, і в Дніпрі. Це може бути найбільшою банківською крадіжкою в історії України, припускають співробітники одного з банків у розмові з OBOZREVATEL.

Водночас офіційно надавати коментарі фінансові установи відмовляються. Мовляв, у Монобанку кажуть, що гроші нібито були у сховищі “Ощаду”, проте достеменно з’ясувати це можна лише в результаті розслідування. І повноцінно провести таке розслідування на окупаційній території дуже складно.

Чим це мені загрожує?

Варто розуміти, що банк не має власних грошей. Все, що перебуває у сховищі, належить клієнтам. За даними НБУ, на окупованій території залишилося 470 млн грн. Банки можуть відобразити цю суму (а також вартість знищеної нерухомості) як свої збитки.

Крім того, через розповсюдження пошкоджених купюр в Україні цілком можливо, що вони можуть потрапити до рук будь-кого. Тому особливо важливо уважно перевіряти усі купюри номіналом у 500 та 1000 грн. Захиститись намагаються і банки.

Читайте також:  "Рви на шматки": у Сумах охоронець будмайданчика нацькував собак на батька з донькою, які вигулювали спанієля

Наприклад, усі термінали ПриватБанку перепрограмували. Вони тепер не можуть приймати купюри номіналом більше 200 грн. Якщо ви бажаєте використати таку купюру для поповнення свого рахунку, доведеться звернутися до каси. Касир вручну зможе перевірити банкноту.

Головна проблема у тому, що жоден термінал не спроможен розпізнати незначний отвір на купюрах. В результаті вони потрапляють у термінали (за інформацією OBOZREVATEL, одним із перших постраждав саме ПриватБанк). Визначити, хто саме поповнив свою картку зіпсованими грошима, також дуже складно.

Які труднощі виникають?

Деякі банки фактично використовують “презумпцію винуватості”. Усіх переселенців із тимчасово окупованих територій змушують “актуалізувати інформацію”. Наприклад, надавати довідку про статус тимчасово переміщеної особи.

Про такі дії банків заявила віцепрем’єрка Ірина Верещук. Її офіс отримав велику кількість скарг на державний ПриватБанк. Насамперед скарги стосувалися українців, які переїхали з Донецької та Луганської областей.

Банки намагаються захиститися: бояться, що їхні картки використовуватимуть для того, щоб поповнювати рахунки незаконно отриманими коштами. Окупанти при цьому не просто зламують сховища. У перші дні повномасштабної війни вони розкривали банкомати, комірки та забирали всі цінні речі, а не лише готівку.

Як захиститися від “неправильних” грошей:

використовуйте безготівкові розрахунки. Загроза одержати “недійсні гроші” залишається. Таку купюру можна отримати разом з рештою або з каси супермаркету (під час зняття грошей з картки) або навіть банку. Єдина можливість на 100% захиститись від пошкоджених купюр та фальшивок – використовувати для розрахунку банківську картку.
вивчайте купюри, які потрапляють вам у руки. Важливо не тільки шукати пошкодження, а й перевіряти, чи всі захисні елементи наявні на банкнотах.
До речі, Кабмін вже ухвалив рішення зобов’язати підприємства у населених пунктах, в яких мешкають від 25 тис. осіб, із січня 2023-го встановити термінали. Сплачувати покупки за допомогою банківської картки або інших технологій (ApplePay, GooglePay) можна буде практично в будь-якому кіоску, магазині тощо.

Читайте також:

Поділіться інформацією з іншими ↓↓↓


Популярні дописи: