Кільком десяткам мешканців села Нижнів Тлумацького району, які потерпіли від повені 23-24 червня, відмовляють у наданні допомоги. Мовляв, їхні будинки знаходяться в зоні підтоплення з 2008 року.
Мешканка вулиці Руданського в Нижневі пані Уляна розповіла КУРСу, що повінь застала родину 23 червня. «Три дні вода стояла в хаті», – каже жінка. За її словами, «плавала» в ті дні уся вулиця. А загалом Дністер у Нижневі підтопив більше десятка вулиць і понад сотню обійсть.
Багатьом мешканцям вулиці Руданського відмовляються виплачувати компенсацію збитків від повені, розповідає пані Уляна. Акти про збитки, які склали за наслідками паводку представники сільської ради, у них не прийняли в Тлумацькій РДА – відправили назад.
«Говорять, що допомога нам не положена, бо в 2008 році, коли повінь знесла хату повністю, за неї виплатили державну компенсацію. Тоді тут жила бабця мого чоловіка, вона отримала виплату і відновила будинок. Кажуть, начебто бабця не мала будувати хату на тому самому місці і мала написати заяву, що надалі не буде претендувати на відшкодування у випадку повені, – розповідає жінка. – Бабця померла, і ми отримали дім за заповітом. У будинка є номер, тут прописаний мій чоловік. Тобто будова законна. Ніяких таких документів про те, що земельна ділянка заборонена для будівництва, немає – ні у нас, ані в сільській раді. До часу повені ми не чули, не знали і не були попереджені про те, що це місце є загрозливе до повені і тут не можна будувати житла».
Люди кажуть, що зверталися за поясненням до Директора департаменту соціальної політики ОДА Володимира Корженьовського. За їхніми словами, чиновник наполягає: за будинки, за які була виплачена компенсація у 2008 році, теперішня державна допомога призначена бути не може.
За словами пані Уляни, сьогодні в село приїздили представники районної влади уточняти збитки. Її родині порадили шукати документи щодо виплат за зруйнований будинок бабці у районному архіві, там начебто мало бути сказано, що хату повинні були збудувати в іншому місці.
«Людям ніхто не забороняв тут будуватися», – наполягає пані Уляна.
Родина має намір шукати документи в архіві.
КУРС у свою чергу звернувся за поясненням до Володимира Корженьовського. Директор Департаменту соцполітики підтвердив, що у цьому та аналогічному випадках родина не може отримати допомогу.
За його словами, у 2008 році за повністю зруйновані повінню будинки надавалася компенсація з цільовим призначенням коштів «на будівництво або придбання житла».
«Тоді у Нижневі була закрита для будівництва ціла вулиця як така, що знаходиться в зоні постійного підтоплення, – каже Корженьовський. – Людям мали запропонувати і пропонували будуватися в іншому місці – після повені-2008 у селі виріс новий мікрорайон».
Жінка, чий дім знесло водою, мала подати в сільраду заяву про виділення земельної ділянки під будівництво або купити собі житло. Якщо у сільраді немає такої заяви, а у родини відповідного документа, значить, є порушення. Відповідальність за них лежить і на бабусі, і на місцевій владі, зазначає представник ОДА: сільрада мала прослідкувати, щоби люди на відновлювали житло на загрозливій території.
У сільській раді Нижнева чи в Тлумацькій РДА відповідно мав би зберігатися експертний висновок районної комісії 2008 року про те, що територія визнана непридатною для спорудження житлових будинків. Відтак зводити дім за старими документами на старій ділянці бабуся, яка отримала компенсацію, не мала права. “За старими документами вона не мала права будуватися і на новій ділянці”, – уточнює чиновник.
Як і на якій підставі вона отримала номер будинку – треба розбиратися, каже він.
Начальник соцдепартаменту ОДА додав, що на державну допомогу за червневу повінь цього року не можуть претендувати і будинки без свідоцтва на право власності.
«Ще є багато будинків 2009-2010 років і новіших, площею 200-250 кв. м, які рахуються як незавершене будівництво і на які не оформлено свідоцтво на право власності. Люди, які мешкають у будинках без власника, не можуть отримати матеріальну допомогу – вона виплачується тільки власникам житла», – каже чиновник.
Володимир Корженьовський додає, що допомога не поширюється на збитки, завдані повінню господарським будівлям і сільськогосподарським культурам. «Відповідно до розпорядження уряду, виплати йдуть тільки за пошкоджені житлові будинки. За Цивільним кодексом, літні кухні не є житловими будинками, це господарські споруди», – розтлумачує він.
Що стосується того, що в Тлумацькій РДА не прийняли акти про збитки від повені з Нижнева, то це неправомірно, зазначає Корженьовський. Акти мали би прийняти всі – а в село повинна була виїхати комісія і розібрати кожен сумнівний випадок на місці з владою і людьми.
«Ми знаємо про цю та інші подібні проблеми потерпілих від повені, – підсумував директор Департаменту. – Думаємо над тим, як врегулювати ситуацію – шукаємо механізми».
За підрахунком сільської голови Лесі Ковалюк, 23-24 червня в Нижневі було підтоплено близько 300 домогосподарств – це майже третина села.
Вода почала прибувати 23 червня. Увечері 24-го її рівень у Дністрі сягав позначки близько 9 м.
Частина будинків у селі розташована на невеликій відстані від Дністра – це їх затопило так, що дістатися туди можна було лише човнами. На подвір’ях глибина води сягала місцями більш як два метри.
Популярні дописи:
Поділіться інформацією з іншими ↓↓↓