Хто і чому спалює авто захисників України

Наталія Деркевич

Останнім часом в різних містах України чи не щодня стаються підпали автомобілів військовослужбовців. Мова йде не тільки про Одесу, Харків, Запоріжжя чи Київ, а й про західні області України. Найчастіше виконавцями таких злочинів стають підлітки, люди з залежностям або ж боржники. То чому ж українці в тилу готові йти на злочини за вказівкою росії?

Підпали на Прикарпатті

У місті Долина Івано-Франківської області невідомі спалили авто військовослужбовця. Його донька Діана Батіг розповіла, що на цій машині її батько виконує бойові завдання і вона рятує життя воїнам.

«Ті, хто це зробив, — не люди, це — гній нашого суспільства, нашого міста. Це може бути ваш син, чоловік, брат, друг або просто знайомий, і знайте, що він десь серед нас. Чесно, я шокована, що деякі скоти йдуть на таке заради збагачення, — написала дівчина. — Деякі розумники кажуть: за що вою-вати? За владу? Ні, вони воюють за всіх нас, і жаль, що за таких, як ці скоти. Вони відважні воїни, а ви — купка боягузів, яка, очікуючи вимкнення світла — щоб камери не побачили, — підпалили військову машину. Знайте: ви буде горіти в пеклі так само, як горіла ця машина».

Платили вдвічі менше від обіцяного

Менш ніж через місяць винуватців затримали. Ними виявилися 15-річний та 18-річний родичі з Долинської громади. «Під прицілом» молодиків були військові джипи та пікапи, які проходили техобслуговування на Прикарпатті для виконання бойових завдань на передовій.

Пресофіцерка Служби безпеки України в Івано-Франківській області Марія Римар розповідає, що в одному з «Телеграм»-каналів 15-річний юнак знайшов оголошення, де пропонували «легкий підробіток». Він відгукнувся на пропозицію і йому скинули варіанти завдань та розцінки за «роботу». Йшлося про підпали військових автомобілів, адмінбудівель ТЦК та релейних шаф на лініях залізничного сполучення західного регіону України.

Він обрав підпал службових авто ЗСУ та залучив до цього свого 18-річного родича. Обов’язковою умовою отримання оплати була наявність відеопідтвердження вчинення злочину.

Разом вони об’їжджали на велосипедах територію району, де відстежували військові позашляховики. Після виявлення трьох потенційних цілей зловмисники сфотографували їх та відправили на «погодження» замовнику. За його вказівкою підозрювані виготовили легкозаймисту суміш, облили військові авто та підпалили.

За перші підпали фігуранти отримали по 40 тисяч гривень. Однак ця сума була вдвічі менша від обіцяної. Їхні куратори з російських спецслужб завжди знаходили причини, щоб заплатити менше. Мовляв, то відео занадто коротке, то якість погана, то машина не повністю згоріла.

Але потім, щоб хлопці не зіскочили з гачка, «роботодавці» запропонували продовжити серію підпалів уже за більшу винагороду — п’ять тисяч доларів за два автомобілі. Але під час чергової спроби умисно знищити одразу два позашляховики їх викрили та затримали правоохоронці.

Загалом за місяць юнаки встигли спалити три по- зашляховики військовослужбовців, які проходили техобслуговування в нашій області після виконання бойових завдань на фронті.

Хвиля підпалів

Однак нещодавно на Прикарпатті знову почалися підпали військових автомобілів. У ніч на 27 серпня у Надвірній згорів позашляховик, який придбали та відремонтували для військових на Покровському напрямку.

За словами військовослужбовця Івана Дзебчука, приблизно опівночі хтось підпалив автомобіль, який якраз мав прямувати до нього і виконувати бойові завдання. Тепер він відновленню та ремонту не підлягає.

«Бог з тим автомобілем, друзі тяжко-важко, але назбирали на нього, укомплектували, відремонтували і він готовий був до виїзду в зону бойових дій. Але якась тварина його підпалила чи підпалили.

У мене питання: всі ми хочемо скорішої перемоги над окупантами, але наші люди, як показала ситуація, ще гірші за орків», — дивується Іван Дзебчук.

Військовий наголошує, що такі випадки не можна залишати без уваги, а палії мають відповісти за скоєне.

Вже через два дні, в ніч на 29 серпня, на вулиці Крука в середмісті Івано-Франківська також намагалися спалити камуфляжне авто місцевого волонтера. Йдеться про волонтерський мікроавтобус, у якого через підпал пошкоджені бампер та ліве крило.

Читайте також:  Коронавірусний курйоз в Києві: китайці не пустили китайців до гуртожитку

За підпал авто — в росію

На думку військовослужбовця Артема Вакалюка, такими підпалами автомобілів ЗСУ російські спецслужби вбивають одразу двох зайців: активно підігрівають в суспільстві ненависть до ТЦК та позбавляють бойові підрозділи автомобілів. Бо прийти вночі та підпалити автомобіль військових чи волонтерів — це дуже підло та цинічно.

«Деморалізує військових не сам підпал, а ставлення в тилу до того, що відбувається. У нас війна, і прийшов час, коли треба призивати людей, які не хочуть воювати. Тому є ненависть до ТЦК, а виявляється, що можна ще й гроші отримати. Підпалами займають в основному підлітки, які не розуміють, що є закон і є покарання за пошкодження майна. Тому росіяни грають на незнанні закону», — міркує військовий.

Артем Вакалюк вважає, що підпали будуть продовжувати доти, доки не буде справедливого і публічного покарання. Крім того, паліїв можна включати до списку на обмін та відправляти до тих, з ким вони співпрацюють.

«Арештувати, посадити в тюрму, провести бесіду і відправити в росію, до своїх. Головне — робити все публічно. Щоб людина, яка хоче підпалити автомобіль військових, знала, що за це її можуть відправити в росію. Тоді вона подумає, що ні, краще не буде цього робити. Когось це не зупинить, а когось таки зупинить. Бо підлітки, наприклад, не розуміють, що вони роблять», — додає військовослужбовець.

Легкі та великі гроші

Підпали авто українських військових потрібні рф також для того, щоб створювати фейки про нібито «антиукраїнське підпілля», яке активно діє в нашій країні. До того ж це розколює суспільство. У військових та цивільних з’являється злість одних до одних.

Основною ціллю вербувальників є підлітки та люди у скрутному фінансовому становищі. Бо ціна таких «послуг» — від кількох сотень доларів до декількох тисяч. Для російських спецслужб це — ніщо, а для виконавців замовлення — цілий статок.

Російські спецслужби вербують українських підлітків через соціальні мережі, зокрема Telegram, звертаючи увагу на їхні пости і коментарі. Саме під час літніх канікул діти проводять більше часу в соціальних мережах. Також шукають виконавців на ігрових Інтернет-платформах.

Мотивом для злочинів проти військових найчастіше стають саме гроші. Отож росіяни спеціально шукають у соцмережах наркозалежних або ж людей, які не можуть вибратися з боргів. Наприклад, в Одесі затримали на підпалах авто місцевого наркодилера, який залучив до «роботи» знайомого наркомана. Платнею були наркотики.

Коли росіяни знаходять потенційного палія, вони просять зробити тестове завдання: розклеїти російські листівки по місту, намалювати антиукраїнське графіті, сфотографувати військові обʼєкти. Коли людина це виконує, їй обіцяють більші гроші за підпал.

В СБУ наголошують, що паралельно росіяни ще й психоло- гічно обробляють завербованих. Вони натякають, що виконавець і так уже порушив закон і що для нього вже немає дороги назад. Крім того, деяких погрожували «здати в СБУ», якщо вони не виконають нове завдання.

Що загрожує паліям

За підпал автомобілів передбачена кримінальна відпові- дальність — від 3 до 10 років ув’язнення (ч. 2 ст. 194 Кримінального кодексу України).

Якщо мова йде про автомобілі військовослужбовців, то це вже можна кваліфікувати і як пере- шкоджання законній діяльності Збройних сил України та інших військових формувань (ч. 2 ст. 114-1 Кримінального кодексу України). За це передбачене покарання у вигляді позбавленням волі на строк від 8 до 15 років.

Однак у разі встановлення зв’язку з російськими спецслужбами дії вже будуть кваліфіковані за статтею про диверсію, і тоді покарання передбачає від 15 років позбавлення волі до довічного ув’язнення

Проте, незважаючи на покарання, підпали можуть тривати й надалі. Адже росіяни не припинять полювати на людей, які шукають легких грошей чи перебувають у борговій ямі. Тож виходить, що палії, які хотіли отримати легкі й великі гроші, заробляють собі тюремні вироки. Це стосується також і неповнолітніх.

The post Хто і чому спалює авто захисників України appeared first on Місто.

Популярні дописи:

Поділіться інформацією з іншими ↓↓↓


Читайте також: