Фахівці розповіли, через що найбільше забруднюється повітря у Франківську

Фахівці проєкту з громадського моніторингу якості повітря EcoCity розповіли, від чого найбільше забруднюється повітря в Івано-Франківську.

“Так як EcoCity родом із Івано-Франківська розповімо про проблематику забруднення повітря в нашому регіоні. Опираючись на дані зі станцій громадського моніторингу якості повітря https://eco-city.org.ua , які з листопада 2018 року слідкують за якістю повітря в нашому місті та області”, – йдеться у дописі.

Є декілька чинників забруднення повітря в місті Івано-Франківськ. Основним, який збільшує забруднення в рази – несприятливі метеорологічні умови. Безвітряна погода, туман, який переходить у смог – це все сприяє накопиченню забруднення в місті. Івано-Франківськ розташований в низовині, його оточують пагорби. Аналіз даних показує, що при швидкості вітру до 2м/с забруднення не видувається з міста, а накопичується в ньому. Тільки із збільшенням вітру більше 2м/с або з дощем, чи снігом відбувається очищення повітря в місті.

  • Опалювальний сезон

“Левову частку забруднення в Івано-Франківську ми моніторимо під час опалювального сезону. З настанням холодів котельні переходять в турборежим і спалюють велику кількість палива, найбільше забруднюють котельні на твердому паливі, менше – газові”.

Мешканці тих районів, де розташовані твердопаливні котельні, найбільше скаржаться на запахи в повітрі, звичайно наші станції фіксують збільшення забруднення в цих районах. Тому перш ніж переходити на альтернативні види палива, потрібно оцінювати вплив на екологічну ситуацію при їх спалюванні, особливо коли така котельня посеред багатоповерхівок.

В місті та на його околицях є багато приватного сектору, тому твердопаливні котли значною мірою забруднюють повітря у Івано-Франківську. Особливо це відчутно в гірських районах області, де немає інших джерел забруднення, окрім твердопаливних котлів, а концентрації PM 2.5 в Верховині чи Яремчі часом більші, ніж у Івано-Франківську. Зменшити забруднення від твердопаливних котлів допоможе перехід населення на комплексне електричне опалення помешкання електрокотлом з теплоємкістю, нічний тариф та звичайно зменшення ціни на додаткові кіловати. Інверторні технології сучасних кондиціонерів також можуть замінити повноцінне опалення помешкання.

  • Залізничний транспорт

Неелектрифікований залізничний вокзал, розташований в центрі міста, є найбільш забрудненим районом взимку. Застарілі дизельні тепловози, вагони, які опалюються вугіллям в зимовий період, придають Івано-Франківську присмаку паленого вугілля і це все в 21 столітті. В Європі від опалення вагонів вугіллям вже давно відмовились, а у нас ні.

“Ми до цього часу отруюємо вугільним димом пасажирів залізниці, провідників поїздів, мешканців, які проживають близько до залізничних вокзалів. Потрібно відмовитись від опалення вагонів вугіллям”.

  • Автомобільний транспорт

“Цей тип забруднення ми вивчаємо не так давно за допомогою наших сенсорів, які моніторять формальдегід, чадний газ, діоксид азоту та аміак”.

Коли місто було переповнене заторами, ми чітко спостерігали зростання концентрації формальдегіду, чадного газу та аміаку, менше зростала концентрація діоксиду азоту, яка продовжувала зростати і до пізнього вечору, коли вже не було такого руху автомобілів. На самих дорогах концентрації цих шкідливих газів перевищували в декілька раз середні концентрації по місту. Це свідчить, що автомобілісти, пасажири, пішоходи, всі хто перебувають в безпосередній близькості до руху автотранспорту зазнають найбільшого шкідливого впливу від цих газів. Молекули газів мають розмір до 1 нанометру, а це в 2500 разів менше найшкідливішої частки пилу PM2.5. Проникність шкідливих газів досить висока через їх малий розмір, ще більша чим у дрібнодисперсного пилу, а небезпечні концентрації можуть без перешкод поширюватись з вулиць у наші оселі.

Читайте також:  Поліція розшукує безвісти зниклу мешканку Івано-Франківська (ФОТО)

Наукові дослідження довели, що найбільше забруднюють автомобілі з дизельними двигунами, меньше бензинові, ще меньше на газу, зовсім не забруднюють електромобілі. У нас в Україні є ще один тип автомобілів – без каталізатора, фактично без очищення вихлопних газів. Відсутність державного контролю автомобільних викидів призвела до використання населенням автомобільного транспорту, забруднення від якого можна побачити очима. Контроль автомобільних викидів та перехід на електромобілі суттєво зменьшить цей тип забруднення.

  • Стереотипи

“Так, стереотипи також забруднюють повітря в нашій області. Тільки чого варте спалювання трави та листя весною та восени. Ми тоді фіксуємо піки забруднення”.

Спалювання трави носить масовий характер в нашому регіоні, та і по всій Україні. Під час цього марного спалення, в повітря попадають мільйони тон шкідливих речовин, які тим чи іншим чином вбивають нас поволі. Щоб запобігти такому забрудненню потрібно просто викопати компостну яму та скидувати в неї листя, траву. А через зиму вже можна використовувати вміст з цієї ями як добриво.

Популярні дописи:

Поділіться інформацією з іншими ↓↓↓


Читайте також: