Другий Святвечір: традиції та історія свята

Напередодні Богоявлення, яке відзначається 6 січня, святкують Надвечір’я Богоявлення, яке у народі ще зветься Другий Святвечір.

Увесь день дотримуються посту, а ввечері родини збираються за святковим столом, де подають пісні страви. У цей день у храмах також здійснюється велике освячення води, яку потрібно надпити під час Святої вечері.
Господарю ж прийнято брати посудину з свяченою водою і кропилом кропити усіх присутніх у хаті. Далі він іде кропити весь дім та навіть домашніх тварин.
Існує також ще звичай малювати на дверях та вікнах хрестики, які були захистом для домівки та оберігали від нещасть. Колись у давнину такі хрестики робили із соломи, а згодом почали вирізати з паперу, потім малювали їх крейдою. Такі хрестики повинна була мастити господиня або старша дочка, щоб зберегти будинок від нечистої сили.Традиція Другого Святвечора має глибоке коріння. Він символізує завершення святкових днів і підготовку до великого християнського свята — Хрещення Господнього. Назва “Голодна кутя” підкреслює пісний характер вечері, яка готується цього дня. Вважається, що скромність у їжі та думках сприяє очищенню перед освяченням води.

Читайте також:  Телефони та колекцію дорогого віскі франківці хотіли нелегально перевезти через кордон

Що подавати на стіл на вечерю перед Водохрещем

  • “Голодна” кутя – це основна страва Другого Святвечора. Її готують з пшениці, перетертого маку, родзинок та меду. Масло до страви через піст додавати не можна.
  • Пісний борщ – на Водохреща готується без м’ясного бульйону, також можна звернутися до досвіду минулого та приготувати капусняк з качкою.
  • Риба – традиційно рибу запікають у духовці, проте якщо ви полюбляєте смажений варіант, він також буде доречним на столі. Окрім того, можна подати улюблений усіма оселедець.
  • Пісні вареники – з картоплею або з капустою можна подати до основного столу, а з яблуками чи вишнями – на десерт.
  • Узвар – для урізноманітнення смаку до нього також можна додати груші, чорнослив або курагу.

А вранці йдуть на Святкову Літургію, яка завершується великим освяченням Йорданської води. Український народ вірить у велику силу освяченої води та зберігає її у домівках як велику святість, що має цілющі властивості для душі і тіла.

The post Другий Святвечір: традиції та історія свята appeared first on Місто.

Популярні дописи:

Поділіться інформацією з іншими ↓↓↓


Читайте також: