Донорство репродуктивних клітин: що варто знати

У сучасному світі репродуктивні технології відкривають нові горизонти для людей, які прагнуть стати батьками, але стикаються з труднощами зачаття. Донорство сперми та яйцеклітин стало одним із ключових напрямів допоміжної репродукції, дозволяючи подолати як медичні, так і соціальні бар’єри на шляху до батьківства.

Про важливість донорства та як проходить цей процес у ДНП “Прикарпатський центр репродукції людини” МОЗ України розповіла МІСТУ лікар акушер-гінеколог, репродуктолог Леся Богданівна Багайлюк:

“Донація гамет: ооцитів та сперматозоїдів це допоміжна репродуктивна технологія, яка регламентована наказом 787 МОЗ України від 2013 року. Це процедура згідно якої донори за письмовою добровільною згодою надають свої статеві клітини для використання іншим особам при лікуванні безпліддя. Застосування донація проводиться за медичними показами, з забезпеченням анонімності донора та збереження лікарської таємниці. А також за умови наявності документації: інформованої добровільної згоди на донорство та заяви пацієнтів про використання донорських гамет”

 

 

Хто може стати донором і які вимоги

Донорами ооцитів можуть бути особи жіночої статі – близькі родичі або анонімні добровільні донори.

Вимоги до донорів ооцитів: вік від 18 до 36 років, наявність народженої здорової дитини, відсутність негативних фенотипічних ознак, добре соматичне здоровʼя, відсутність спадкових захворювань, відсутність шкідливих звичок (наркоманія, алкоголізм, токсопоманія), відсутність протипоказів для участі у програмі донації.

Донором сперми може бути чоловік віком від 20 до 40 років у якого є народжена здорова дитина.
Вимоги до сперми: нормозооспермія. Дозволяється використання лише попередньо замороженої та розмороженої перед проведенням допоміжних репродуктивних технологій сперми, що унеможливлює прямий контакт донора та реципієнта.

Покази для проведення ЕКЗ з використанням донорських ооцитів:

  • вроджена або набута відсутність власних ооцитів
  • передчасне виснаження оваріального резерву
  • вік 40+ або природна менопауза – ризик передачі спадкових захворювань
  • невдалі повторні спроби ЕКЗ незадовільній відповіді яєчників на контрольовану стимуляцію, неодноразовому отриманні ооцитів та ембріонів низької якості.

Протипоказами до проведення донації є: соматичні та психічні захворювання  вроджені вади розвитку або набуті деформації порожнини матки, довжина матки менше ніж 35 мм, за яких неможлива імплантація ембріона та виношування вагітності – злоякісні новоутворення будь-якої локалізації .

“Донори гамет обовʼязково проходять генетичні, загально- клінічні, гормональні обстеження, обстеження на інфекцію, базовий рівень гормонів, УЗД органів та систем, консультації суміжних фахівців, флюорографія ОГК, ЕКГ. З метою збереження репродуктивного здоровʼя жінки-донора ооцитів рекомендовано проводити не більше 8 спроб КОС загалом з інтервалом не менше 2 місяців після попередньої”, – додає Леся Богданівна.

У яких випадках використовують донорську сперму та яйцеклітини

До застосування сперми донора вдаються при наявності таких показань:
  • Чоловічий фактор безпліддя. Передбачає випадки азооспермії – стану, при якому в еякуляті відсутні сперматозоїди. Також використання донорського біоматеріалу може бути рекомендовано, якщо у чоловіка було видалено яєчка або в тому випадку, коли якість його власної сперми недостатня для успішного зачаття. Вплинути на її характеристики може лікування раку за допомогою хіміє- або радіотерапії.
  • Бажання жінки мати дитину при відсутності партнера. У такому разі послуга донації сперми дозволяє втілити мрію материнства.
  • Генетичні захворювання, які можуть бути передані через сперму. Вдаючись до сучасних методик репродуктивної медицини, можна виключити цей ризик.
  • Невдалі спроби ЕКЗ. Якщо після неодноразового проведення екстракорпорального запліднення бажана вагітність не настала, фахівці можуть рекомендувати використання донорської сперми як альтернативний метод досягнення результату.
Читайте також:  Смердюче болото замість чорниці: як джипінг у Карпатах шкодить довкіллю

Чи буде приватна інформація донора повідомлена іншим особам

Кожна доза ооциців або сперматозоїдів має супровідні документи:

  • інформовану добровільну згоду на донорство
  • анкету донора
  • особисту карту донора.

У цих документах вказані фенотипічні ознаки: група крові, резус фактор, ріст, вага, колір волосся, очей, шкіри донора; расова та релігійна належність, національність, освіта, уподобання, сімейний анамнез та результати генетичних та інших обстежень.

Анкета донора ооцитів заповнюється і кодується лікарем.


У “Прикарпатському центрі репродукції людини” розуміють, наскільки цінний кожен шанс стати батьками. Тому допомагають парам скористатися всіма доступними програмами, підтримують на кожному етапі та підказують найкращий шлях до здійснення мрії про малюка.

Контакти ДНП “Прикарпатський центр репродукції людини” МОЗ України
(068) 525 28 28
м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 51-Г

Соцмережі:

https://www.facebook.com/ecobabyif/about?locale=uk_UA

https://www.instagram.com/eco.baby.if/p/C3QY9itNo-n/?img_index=1

The post Донорство репродуктивних клітин: що варто знати appeared first on Місто.

Популярні дописи:

Поділіться інформацією з іншими ↓↓↓


Читайте також: