Чорнопотоківські писанки легко вирізнити з-поміж інших. Вони на чорному тлі мають рослинний, тваринний і геометричний орнамент, а кольори використовують традиційні: чорні, жовті, сині, зелені.
Талановита мисткиня з відомої династії писанкарів Постілецьких – Марія Тимінська провела майстер-клас з писанкарства. Її роботи відомі не тільки на Прикарпатті, а й далеко за межами України.
Секрети писанкарста у сім’ї передаються з покоління в покоління. Цим ремеслом пані Марія займається більше 10 років і вже навчила двох своїх дочок.
Писанку розписують розтопленим натуральним бджолиним воском. Використовувати можна курячі, гусячі, перепелині чи страусині яйця. Їх пишуться на повному сирому яйці, а потім видувають.
“Щоб вийшов гарний узір перед роботою треба помолитися, очистити свої думки, у хаті, щоб була тепло, затишно”, – розповідає мисткиня.
Писанки вона розмальовує не тільки на Великдень, але й впродовж року – близько двохсот яєць. Велику частину передають односельчанам, які зараз боронять нашу країну на сході.
Написання писанки було зроблена для того, щоби заробити на хліб.
“Люди йшли в сусідні села і обмінювали одну писанку на два чи три яйця, і тим самим збільшували свої доходи. Це передалося і до сьогодення. Але так професійно на конвеєр ніхто цю справу не кладе, через те, що кожна писанка є унікальною і неповторною. Тобто, її зробити абсолютно однаково і неможливо. Це, напевно, Господь придумав так, як нас кожного із нас унікальними і єдинами”, – зазначає Михайло Струк, директор Чорнопотоківського ліцею.
На кожній писанці, окрім напису “Христос Воскрес!”, ставиться рік. Займатися цією справою можуть не тільки жінки, а й чоловіки.
“Будь-який художник, який малює картину, наносить кольори на папір і бачить їх. Те, що наносить майстриня і покриває лаком, воно закривається, його не видно. В процесі роботи на кожному етапі немає якогось унікального яскравого зображення – писанка народжується, коли забирається цей чорний колір. І стає яскравою в самому кінці. Напевно, Господь так задумав, щоб як і наша душа очищувалася від усіх негараздів, від чорноти. І так ця чорна писанка все темне з себе знімає і стає чудовою, прекрасною, такою, як ми її бачимо зараз”, – додає п. Михайло
Чорнопотоківська писанка має особливу стилістику, що поєднує в собі як давні дохристиянські символи, так і християнські мотиви. Наприклад, зображення сонця символізує життєдайну енергію, а хрест означає віру і захист. Часто на писанках зустрічаються рослинні орнаменти, які символізують родючість і безперервність життя. Геометричні візерунки відображають порядок і гармонію світу.
The post Чорнопотоківські писанки: магія кольору в українській традиції appeared first on Місто.
Популярні дописи:
Поділіться інформацією з іншими ↓↓↓