Чому після обіду хочеться спати

Швидка стомлюваність може бути симптомом захворювання.

Стан сонливості, що виникає після рясного прийому їжі, напевно відомий більшості людей. До того ж далеко не всіх ця обставина здатна порадувати, адже немає нічого приємного в тому, що вас починає хилити в сон, коли половина робочого дня ще попереду. У багатьох це навіть починає викликати тривожні думки щодо власного здоров’я. Чи нормальне це бажання спати в середині дня чи все-таки варто звернутися до лікаря? Істина знаходиться десь посередині. Все залежить від конкретних обставин вашого життя. Так, швидка стомлюваність може бути симптомом захворювання. Але практика показує, що бажання подрімати після обіду найчастіше спровоковано цілком об’єктивними обставинами.

Специфіка роботи нервової системи

Нервова система поділяється на симпатичну і парасимпатичну. Вони відповідають за протилежні процеси. Перша відповідальна за порушення, а друга — за гальмування і розслаблення м’язів. Так що ж відбувається з налаштуваннями її роботи після їжі? Активізується робота парасимпатичної нервової системи, в результаті цього ми хочемо спати. Особливо яскраво це проявляється, якщо людина з’їла більше їжі, ніж потрібно. Організм перенаправляє свій енергетичний ресурс з продуктивної діяльності на процес перетравлення їжі, захищаючи тим самим людину від стресу, викликаного активністю симпатичної нервової системи.

Підвищення рівня глюкози в крові

Це відбувається практично після кожного прийому їжі, але швидкість протікання цього процесу безпосередньо залежить від того, якої якості їжу ми вживаємо. Різке підвищення і наступне не менш різке зниження цукру в крові (максимум через півгодини після їжі) відбувається при поїданні їжі, багатої простими вуглеводами. Вони не вимагають додаткової переробки і відразу віддають організму енергію. Це все солодкі продукти (кондитерські вироби, хліб і навіть фрукти).

Читайте також:  Чому не можна розповідати про свої сни

Зазвичай, після вживання такої їжі ми відчуваємо короткостроковий прилив енергії, а подальший різкий спад неминуче призведе до відчуття втоми і бажанням відпочити. Тому, якщо ви хочете зберігати бадьорість після обіду, варто відмовитися або хоча б зменшити у своєму раціоні кількість швидких вуглеводів.

Водний баланс

Занепад сил і сонливість після їжі може бути викликана тим, що ми банально недостатньо п’ємо. В результаті дефіциту вологи в організмі відбуваються зміни, що впливають на загальний стан. Знижується частота серцевих скорочень (пульс), а також артеріальний тиск, загальмовуються обмінні процеси. Внаслідок цього з’являється відчуття млявості і невмотивоване бажання спати. Тому, щоб бути бадьорим протягом дня, необхідно стежити за підтриманням здорового водного балансу.

Продукти, що сприяють сну

Бажання спати хімічно обумовлено виробленням мелатоніну, який регулює циркадні ритми. Спровокувати його сплеск можуть продукти, багаті триптофаном. Це амінокислота, бере участь у синтезі мелатоніну. Тому таку їжу рекомендується з’їдати на обід. А ось в обід вона може стати причиною енергетичного спаду і зниження працездатності.

До продуктів, що містять велику кількість триптофану, відносяться банани, мигдаль і волоський горіх, а також трав’яні чаї (м’ятний і ромашковий). Якщо ви хочете підтримувати бадьорий стан організму після обіду, є сенс з напоїв віддати перевагу чашечці якісної кави або міцного чорного/зеленого чаю.

Популярні дописи:

Поділіться інформацією з іншими ↓↓↓


Читайте також: