Прості запитання, на які наука досі не може знайти відповіді.
Людство робить дивовижні відкриття. Люди найближчим часом збираються переїхати жити на Марс. Вчені-інженери створили роботів, які багато в чому можуть замінити людину. З кожним днем розумнішають не тільки люди, але і речі, що оточують нас, взуття, холодильники, телефони. Однак при цьому вчені досі не можуть відповісти на найпростіші запитання. Ось підбірка питань, які так і залишаються без відповідей.
Чому коти муркочуть?
Більшість видів котячих — від домашніх кішок до гепардів — виробляють особливу вокалізацію — муркотання. Якщо подивитися на домашніх кішок, то вони муркочуть абсолютно в різних ситуаціях: коли годують своїх кошенят, коли їх гладять люди, навіть коли вони голодні або налякані. Все правильно: кішки муркочуть і коли щасливі, і коли нещасні.
Вчені досі не можуть пояснити, навіщо кішки видають такі звуки. Одне з припущень полягає в тому, що дана вокалізація сприяє загоєнню травм кісток і сухожиль. Це відбувається через те, що муркотіння домашньої кішки має частоту від 25 до 150 Гц, а звуки в цьому діапазоні покращують щільність кісткової тканини. Однак, ця теорія не пояснює, чому кішки муркочуть в різних ситуаціях.
Як працює велосипед?
Велосипед увійшов у наше життя ще в XIX столітті, і його дизайн практично не змінився за минулі 200 років. У нього є два колеса, рама, щоб їх з’єднувати, і кермо, призначене для управління. Проте вчені досі дивуються, чому велосипед не падає і що змушує його котитися? Протягом довгого часу вважалося, що велосипед тримається на двох колесах завдяки гіроскопічному ефекту: переднє колесо автоматично повертається, коли велосипед починає падати в сторону. Однак у 2011 році інженери з Корнелльського університету в США спростували цю теорію, розробивши власну модель велосипеда. Він більше скидався на самокат і своєю конструкцією відміняв дію механізмів, що не дають падати. Однак, ця модель теж не поспішала завалюватися на одну зі сторін і відмінно тримала рівновагу.
Чому блискає блискавка?
Ми знаємо, через що бувають грози. Вгорі хмари накопичується позитивний заряд, внизу — негативний. Електричне притягання між цими протилежними зарядами, а також між негативними та позитивними зарядами на поверхні Землі, стає настільки сильним, що виявляється в змозі подолати опір повітря і провести електрику у вигляді блискавки. Проте вчені досі точно не знають відповіді на питання, чому протилежні електричні заряди накопичуються в різних частинах хмари.
Згідно з однією з теорій, коли частинки льоду всередині хмари стикаються, вони мають тенденцію до руйнації на більш дрібні частинки з позитивним зарядом і більш великі частинки з негативним. Сила тяжіння тягне великі, негативно заряджені частинки, вниз, а позитивно заряджені частинки піднімаються вгору, у результаті чого відбувається дисбаланс.
Чому метелики летять на світло?
Ми спостерігаємо це явище настільки часто, що воно вже не викликає ніякого інтересу. Однак наука досі до кінця не розібралася у таких суїцидальних нахилах комах. Одна з теорій пояснює прагнення метеликів до світла особливостями навігації. Вчені називають це поперечною орієнтацією — рухом тварин під деяким кутом до напрямку стимулу. Метелики орієнтуються на світло місяця, як на компас, намагаючись спрямовувати свій політ перпендикулярно до його променів. Проте супротивники цієї теорії вважають, що за 400 тис. років, протягом яких існують вогнища, метелики давно б вимерли. До того ж, на думку дослідників, метелики не можуть використовувати поперечну орієнтацію, тому що вони не мігрують.
Чому люди діляться на лівшів і правшів?
Приблизно одна десята частина людей орудує своєю лівою рукою набагато краще, ніж правою. І ніхто не знає, чому існують лівші. Так, якщо на те пішло, ніхто не знає, чому існують і правші. І чому люди не вміють однаково спритно управляти обома руками. Згідно з однією з теорій, на провідну руку впливає та частина мозку, яка відповідає за мову людини. Права рука більше розвинена у переважної більшості людей, тому що мовний центр, як правило, знаходиться в лівій півкулі, який управляє правою стороною тіла. А ось чому мовний центр зазвичай (але не завжди) знаходиться в лівій півкулі — це відкрите питання. Крім того, ця теорія не може пояснити, чому у деяких лівшів мовний центр знаходиться не в правій, а в лівій півкулі.
Чому позіхання заразливе?
«Вид розкритих щелеп, примружених очей і глибокого вдиху захоплює наше тіло і змушує нас повторити дану поведінку», — пише американський психолог Роберт Провайн. Але чому?
Попередні дані сканування мозку показують, що та її область, яка відповідає за здатність приписувати ментальні стани та почуття самому собі та іншим, стає активною, коли люди спостерігають, як інші позіхають. Багато людей, які страждають аутизмом і шизофренією, не проявляють таку активність мозку і не позіхають слідом за іншими. З цього вчені зробили висновок, що заразливість позіхання відображає здатність співпереживати та створювати нормальні емоційні зв’язки з іншими людьми. Однак чому соціальні зв’язки встановлюються саме через позіхання, а не через ікання, наприклад, ніхто напевно не знає.
Популярні дописи:
Поділіться інформацією з іншими ↓↓↓