ІДІЛ проти росії: чому моджахеди воюють з кремлем

Богдан Скаврон

Наймасштабніший за останні 20 років теракт у рф, якому дозволили статися російські спецслужби в підмосковному концертному залі «Крокус Сіті Хол», нагадав про те, що бойовики «Ісламської держави» все ще «в строю» і можуть завдавати ударів у столицях найбільших держав світу. Джихад, тобто «священна війна», яку моджахеди ведуть зі всіма «невірними», досі триває, зокрема на території росії. Однак ця атака терористів, про яку кремль заздалегідь попереджала розвідка США, могла й не відбутися, якби кровожерливий путін не планував її використати у власних інтересах…

22 березня, всього через п’ять днів після так званих виборів президента рф, на яких прогнозовано переміг чинний господар кремля, у приміщенні концертного комплексу «Крокус Сіті Хол» у підмосков’ї стався інцидент, який може або свідчити про повну безпорадність російських спецслужб, або вказувати на криваву гру путіна, який вирішив пожертвувати майже півтори сотнею своїх громадян, щоб «згуртувати російський народ», вказавши йому на страшну загрозу від «підступного ворога». Ворогом, як і слід було чекати, одразу були призначені українці.

Теракти і путін

Навіть після того, як «Ісламська держава», точніше її афганський підрозділ «Вілаят Хорасан», або ІДІЛ-К, взяла на себе відповідальність за теракт, президент росії володимир путін продовжував вказувати пальцем на Україну, звинувачуючи її у причетності до нападу.

У своєму зверненні до росіян наступного дня путін жодним словом не згадав про ІДІЛ, але зате натякнув, що четверо виконавців теракту (таджиків за національністю), які розстріляли відвідувачів та влаштували пожежу в «Крокусі», начебто намагалися втекти до України, де «для них з української сторони було підготовлено вікно для переходу державного кордону».

Тут треба зауважити показовий «прокол» російської пропаганди, яка, очевидно, перестаралася з демонстрацією образу президента рф володимира путіна як «турботливого батька усіх росіян», опублікувавши відео, яке начебто було зроблено в перші хвилини після терористичного нападу на концертний комплекс під москвою. 

На кадрах, які поширив у своєму Telegram-каналі пропагандист з державного російського медіа-холдингу  вдтрк  павло зарубін, путін начебто увечері 22 березня перебуває у своєму робочому кабінеті й «тримає руку на пульсі подій» після теракту в «Крокусі». При  цьому господар кремля одягнутий у чорний костюм та має такого ж чорного кольору краватку. У цьому ж одязі путін з’явився на відео, коли промовляв своє звернення до росіян в суботу, 23 березня, через 17 годин після «перших хвилин» теракту.

Якщо напружити фантазію та припустити, що російський диктатор від вечора п’ятниці до обідньої пори суботи не знімав свого траурного костюма і «трудився» цілу ніч, не маючи часу на перевдягання, то виникає закономірне запитання: невже путін знав заздалегідь про теракт, завбачливо одягнувшись у чорне?

Як повідомила речниця Ради національної безпеки США Едріен Вотсон, кремль ще на початку березня отримав застереження від американської розвідки про загрозу з боку екстремістів. Однак тоді путін назвав попередження про заплановану терористичну атаку в москві «провокацією» та спробою «дестабілізувати ситуацію в рф».

Незважаючи на попередження про можливі атаки, які отримував кремль, російські силовики діяли надто неквапливо. Співробітники правоохоронних органів прибули на місце теракту лише через годину після перших пострілів. При цьому штаб московського «омону» розташований менш ніж за три кілометри від «Крокус Сіті Хол». 

За повідомленнями ЗМІ, терористи увійшли до концертної зали не пізніше 19.55. За даними на 21.00, бійці «омон» та «собр» щойно готувалися до штурму. На той час чотирьом нападникам уже вдалося безперешкодно втекти. Після теракту вони зуміли доїхати до брянська  попри велику кількість камер відеоспостереження в москві і на найближчих трасах.  

Експерти зазначають, що за останні 25 років, коли путін керує російською федерацією на посадах президента та прем’єр-міністра, відбулася ціла низка терактів, в яких проглядається слід російської фсб, яку до свого призначення «наступником» Єльцина власне й очолював володимир путін.

Лише через місяць після того, як в серпні 1999 року путін вперше став прем’єр-міністром, у трьох російських містах сталася серія терактів. У буйнакську в дагестані поруч із п’ятиповерховим будинком підірвали вантажівку з 2,7 тонни вибухової речовини. У москві сталися два вибухи в багатоповерхівках. Ще один теракт стався у волгодонську ростовської області — поряд із дев’ятиповерхівкою вибухнула вантажівка з вибухівкою.

Тоді внаслідок вибухів загинули 307 людей, постраждали понад 1700. У терактах одразу звинуватили бойовиків-моджахедів, які нібито намагались залякати населення рф. Це послужило виправданням для ескалації військових дій у Чечні, де кремль розв’язав уже другу війну, а також дозволило колишньому «чекісту» зміцнити свою владу. Якщо до терактів рейтинг путіна становив 31%, то у січні 2000 року він сягнув 84%. У березні 2000 року на виборах президента рф путін переміг у першому турі.

Професор безпеки та військових досліджень Дохського інституту післядипломних досліджень у Катарі Омар Ашур, який є автором книги про ІДІЛ, назвав путіна зразковим циніком, який цілком міг дозволити напад на приміщення «Крокус Сіті Хол», щоб використати теракт для підштовхування до масової мобілізації росіян під час війни в Україні, посилення внутрішньої підтримки війни та ще більшого ускладнення протидії його правлінню. 

Що відомо про ІДІЛ-К

Про активну діяльність підрозділу ІДІЛ-К, який формується переважно в Афганістані та сусідніх країнах, зокрема у Таджикистані, громадян якого затримали російські силовики, у фсб рф не могли не знати. Ця філія «Ісламської держави», яка отримала назву давнього регіону, що включає частини Ірану, Туркменістану та Афганістану, виникла ще наприкінці 2014 року та швидко завоювала репутацію як надзвичайно жорстоке угруповання.

ІДІЛ-К є військовою організацією розміром з бригаду, яка воювала майже проти всіх державних і недержавних сил у зонах, окреслених територією давньої провінції Хорасан. У веденні бойових дій вона вміло поєднує звичайну, партизанську й терористичну тактику.

Донедавна ІДІЛ-К була однією з найактивніших регіональних філій, але кількість бойовиків зменшилася після свого піку приблизно у 2018 році через втрати в боях з Талібаном та силами США в Афганістані. Боротьба ІДІЛ-К з рухом Талібан зумовлена тим, що, на відміну від ІДІЛ, замість «всесвітнього халіфату» він хоче збудувати ісламську національну державу на території Афганістану. 

Після того, як Талібан прийшов до влади, «Вілаят Хорасан» переорієнтувався на міжнародний тероризм. Експерти ще в 2022 році зазначали, що одним із головних зовнішніх ворогів ІДІЛ-К обрала росію, поряд з іншими «імперіями» — США та Китаєм. Останнім часом терористичне угруповання активізувало свою діяльність. 

Читайте також:  Німеччина висилає двох іранських дипломатів

У грудні 2023 року в Австрії затримали кількох громадян Таджикистану, які, за інформацією газети Bild, були учасниками «Вілаят Хорасан» та планували теракти. Ще одного громадянина Таджикистану і трьох його пособників було затримано у Німеччині. За даними поліції, вони планували атаку на Кельнський собор за допомогою автомобіля. Також напередодні Нового 2024 року членів «Вілаят Хорасан» затримували у Жалалабаді — третьому за величиною місті Киргизстану. За інформацією місцевих спецслужб, вони планували закласти вибуховий пристрій біля головної міської ялинки та напасти на православний храм.

Через зближення росії й Талібану після відходу американських військових з Афганістану до цілей на території рф бойовики ІДІЛ-К почали приглядатися уважніше, хоча й раніше вважали кремль своїм ворогом. 

«ІДІЛ-К була зациклена на росії протягом останніх двох років, звинувачуючи кремль у тому, що на його руках — мусульманська кров, посилаючись на інтервенцію москви в Афганістані (1979—1989 рр.), Чечні (1994—1996 рр. і 1999—2009 рр.) та Сирії (від 2015 року)», — сказав у коментарі виданню The New York Time аналітик організації Soufan Group Колін Кларк.

Чому ІДІЛ воює проти рф 

росія вважається заклятим ворогом організації з часів війни в Чечні, а також через дії в Сирії, де рф скидала бомби на позиції ІДІЛ від імені диктатора Башара Асада.

Як зазначив Лукас Веббер, співзасновник MilitantWire, який проводить аналіз діяльності бойовиків, путін вважав, що його боротьба проти ісламських бойовиків закінчилася після умиротворення Чечні (республіки Ічкерія з мусульманським населенням), яка воювала та програла дві війни за незалежність. «Насправді росія вже давно є мішенню для ІДІЛ, і це помітно посилилося після її військового втручання до Сирії 2015 року, її подальшої участі в Африці та її відносин з Талібаном», – сказав він.

На підтримку росією режиму сирійського диктатора Башара Асада бойовики ІДІЛ відповіли восени 2015 року, коли пробралися в єгипетський аеропорт Шарм-Ель-Шейха та заклали бомбу в російський Airbus, убивши всіх 224 пасажирів і членів екіпажу.

Щоб помститися, у вересні 2017 року росія вбила колишнього «воєнного міністра» ІДІЛ Гулмурода Халімова, який колись був командиром поліцейського «спецназу» МВС Таджикистану та воював на боці російських військ під час громадянської війни в цій колишній радянській республіці.

У вересні 2022 року ІДІЛ організувала напад смертника на посольство росії в Кабулі. Тоді  постраждали від вибуху від 15 до 20 людей, двоє співробітників російського посольства загинули.

Базовані в Сирії філії ІДІЛ «Хомс» і «Ракка» безпосередньо воювали з російськими регулярними та нерегулярними формуваннями, включно з найманцями пвк «вагнера», у десятках боїв, зокрема в Пальмірі в 2015, 2016 і 2017 роках. У грудні 2016 року сили ІДІЛ навіть відбили місто у росіян та їх сирійських союзників.

У період 2015—2024 років росія підтримувала багатьох затятих ворогів ІДІЛ. Це включає військову та розвідувальну координацію з Хезболлою, політичну підтримку ХАМАСу та політичну, розвідувальну і, можливо, військову підтримку Талібану. Усі три організації вели запеклі битви проти осередків ІДІЛ у Лівані, Сирії, Газі та Афганістані. Група «вагнера» та залишки її наступників у так званому «Африканському корпусі» також воювали проти ІДІЛ у Лівії, Мозамбіку та Малі. 

росія зберігає сильну присутність у сфері безпеки та часто репресивний підхід до свого великого мусульманського населення на південній периферії, особливо в Дагестані та Чечні. Репресії проти мусульман у рідних країнах часто є ключовою темою пропаганди ІДІЛ. «ІДІЛ-K навіть розгорнула російськомовне пропагандистське крило. Вона зосередилася на підбурюванні прихильників до нападів на росію», — каже Лукас Веббер.

Майкл Кугельман з Вашингтонського центру Вільсона заявив, що ІДІЛ-К «вважає росію співучасником діяльності, яка регулярно пригнічує мусульман». Він додав, що до складу угруповання входить низка центральноазіатських бойовиків, які мають власні претензії до москви. Зокрема, багато з членів ІДІЛ-К походять із Таджикистану — країни, звідки велика кількість людей їде до росії як трудові мігранти.

кремль пішов на загострення

Після теракту в підмосков’ї в рф російські силовики почали влаштовувати показові облави на мігрантів з Центральної Азії, а в російському суспільстві збільшилися прояви ксенофобної агресії. Повідомлялося, що навіть на окупованих територіях України росіяни перевіряють громадян Таджикистану.

Через цей спалах ксенофобії навіть дружній до рф Киргизстан закликав своїх громадян відвідувати росію лише в разі необхідності. Міністерство закордонних справ Таджикистану також порадило своїм громадянам утриматися від поїздок до росії найближчим часом.

Навіть через місяць після теракту,  як повідомила правозахисниця Валентина Чупик, від 24 квітня жителів Таджикистану, Узбекистану та Киргизстану затримували в аеропортах росії та не пропускали через сухопутні прикордонні переходи. «До 1 травня в російських аеропортах зібралося близько 4 500 осіб, приблизно стільки ж не пустили на наземних КПП», — стверджувала Чупик.

З усіх затриманих на кордоні росії громадян Центральної Азії приблизно чверть становлять громадяни Таджикистану, стільки ж припадає на жителів Киргизстану і близько половини — узбекистанці. Особливо часто російські прикордонники не пропускають жінок у традиційному мусульманському одязі та чоловіків із бородами без вусів, зазначають правозахисники.

Чупик зазначила, що теперішнє висилання жителів країн Центральної Азії з росії є наймасовішим за всю історію. Під заборону на в’їзд потрапляють навіть ті, хто раніше працював у росії.

Водночас кремль демонструє налагодження добрих відносин із терористичним угрупованням Талібан, яке захопило владу в Афганістані. Представників «Ісламського Емірату Афганістан» навіть запросили на чотириденний форум у російському місті казань (столиці Татарстану), де виступав президент рф володимир путін.

Міністр закордонних справ рф сергій лавров описав лідерів Талібану як «розсудливих людей», а речник президента рф дмитро пєсков заявив про необхідність діалогу з терористами, які, за його словами, фактично є владою в Афганістані.

У Талібані заявили, що вилучення їх з чорного списку є «хорошим кроком з боку росії». «Ми хочемо дипломатичних відносин з усіма країнами та співпраці в економічному секторі. Що стосується інвестицій, крок москви дасть можливість кожній країні приїхати та інвестувати сюди», — сказав речник Талібану Забіхуллах Муджахід. 

Як згадувалося, ІДІЛ-К є заклятим ворогом Талібану і звинувачує його лідерів у відносинах з «невірними». Талібан також раніше обіцяв зупинити «терористичні групи», які завдають ударів за межами своїх кордонів, тобто протидіяти моджахедам. 

За таких обставин резонансні теракти як форма пропаганди джихаду з боку бойовиків «Ісламської держави» на території рф можуть тільки посилитися.

The post ІДІЛ проти росії: чому моджахеди воюють з кремлем appeared first on Місто.

Популярні дописи:

Поділіться інформацією з іншими ↓↓↓


Читайте також: