Фрази, які тиснуть на чоловіків у патріархальній системі.
Крім нескінченних міфів про жіночність, що передаються з покоління в покоління як абсолютні істини, існує безліч несправедливих фраз, які стосуються того, якими повинні бути чоловіки. Наші батьки кажуть їх нам з самого народження, і якщо чоловік не буде відповідати цим стереотипам, то з високою ймовірністю він буде відчувати проблеми з оточуючими.
Як пише Джей Джей Бола, автор книги «Знімаємо маски», присвяченої проблемам токсичної маскулінності, сама думка про те, що таке мужність, нагадує спорт, в якому постійно змінюються правила. Уявіть, що якщо ви граєте в Англії, то вам потрібно бити м’яч ногами, а якщо в Америці — то ви можете задіяти руки. У Бразилії м’яч поменше, бити можна тільки лівою, а в команді 24 людини. В Індії замість м’яча використовується кавун, а в Нігерії відбивати можна тільки головою.
Саме поняття про мужність сильно змінюється залежно від обстановки, але більшість уявлень зберігаються в різних культурах.
Найбільш поширені висловлювання про те, яким повинен бути чоловік.
«Справжній чоловік»
Як часто ви чули, а можливо, і говорили щось про те, яким повинен бути справжній чоловік? Справжній чоловік повинен платити на побаченні, справжній чоловік повинен стежити за розетками в будинку, справжній чоловік поб’є кривдників свого сина. Проте істинність відношення до чоловічої статі не визначається його вчинками, а подібні фрази засновані на патріархальних цінностях, які приносять шкоду всьому суспільству.
Розглянемо фразу «Справжній чоловік піклується про своїх дітей». Насправді, це те, що повинні робити обоє батьків незалежно від статі. Той факт, що тільки справжні чоловіки піклуються про своїх дітей, щонайменше є свідченням того, що інші, «несправжні» чоловіки, взагалі не повинні отримувати можливості розмножуватися, що досить образливо.
Думка про те, що справжні чоловіки є здобувачами та годувальниками, також заснована на обставинах минулого та абсолютно не враховує виключення з цієї системи. Наприклад, сучасні дослідження племен мисливців показують, що жінки збиранням відмінно забезпечували себе та своїх дітей їжею. Те, що чоловіки приносили з полювання, зазвичай було менш калорійне, не кажучи вже про те, що результати полювання завжди непередбачувані.
В цілому подібні стереотипи зміцнюють уявлення про те, що може і не може робити людина, і можуть чинити серйозний тиск на чоловіків.
«Чоловіки сильніші, ніж жінки»
Існує відразу кілька популярних шоу на YouTube, де на чоловіків прикріплюють спеціальні пристрої, які імітують родові перейми. Спочатку чоловіки поводяться розслаблено, говорять про те, що їх дружини напевно всі перебільшували, а також згадують розповіді жінок про те, що пологи стали найяскравішою і хорошою подією у їх житті.
Однак чим більше ударів струмом вони отримують, тим швидше висихає їх оптимізм. Зазвичай такі ролики закінчуються вибаченнями перед своїми знайомими, а також зізнаннями того, що навіть їх власні матері — супергероїні, впоралися з таким болем.
Безліч наших поглядів на фізичну силу зв’язуються зі статтю. Звичайно, між чоловіками та жінками існують біологічні відмінності, але узагальнювати їх всі безумовно не варто. Чоловіки за замовчуванням не сильніші за жінок. Сила — це диференціальна якість, часто залежна від того, як її підраховують. Наприклад, деякі жінки можуть зробити більше віджимань і взяти більшу вагу, але не можуть вдарити сильніше, ніж чоловік. Крім того, не варто забувати і те, що у чоловіків набагато більше соціально зумовленої фізичної активності на кшталт спортивних тренувань, тоді як дівчатка рідко отримують можливість покидати м’ячик на шкільних уроках.
Варто враховувати й те, що у 2019 році найбільше значення має емоційна сила, вміння витримувати стрес і долати проблеми, а також швидко відновлюватися після кризи. Чим виміряти цю силу, вчені поки не придумали, а значить, і порівняння подібних навичок залежно від гендеру стають все більш недоречними.
«Чоловіки менш емоційні, ніж жінки»
З раннього дитинства хлопчиків вчать, що яскраве вираження емоцій є демонстрацією власної вразливості. Ви бачили це не раз: маленький хлопчик грається на дитячому майданчику, спотикається і розбиває коліно. До нього підходить батько і каже, що плачуть тільки дівчата, хоча в реальності немає нічого поганого в сльозах від болю. До підліткового віку хлопчики починають пригнічувати свої емоції, навіть не усвідомлюючи цього. В деяких випадках це може призводити до кривавих наслідків. Відчувати емоції — абсолютно нормально для людей будь-якої статі.
Деяким чоловікам потрібно чимало часу для того, щоб відучитися думати, що сльози заборонені. Деякі не плачуть навіть у критичні моменти: коли помирають близькі або коли відносини підходять до кінця.
До речі, сльози не завжди повинні бути вираженням негативних емоцій, адже ними може бути виражена і всепоглинальна радість, наприклад, щастя в день весілля. Хто взагалі вирішив, що радіти тому, що ви проведете наступні роки з коханою людиною, неприпустимо?
«Так роблять тільки геї»
Найчастіше цю фразу використовують у ситуації, коли двоє чоловіків стають занадто близькі, відкрито виражають свої почуття або навіть обіймаються. Якими б не були між ними стосунки, як би вони не були давно знайомі — прояв прихильності, поваги та любові між двома чоловіками чомусь завжди сприймається з сексуальним підтекстом.
У західних фільмах і серіалах легко зустріти примітку «no homo»: «Ти чудово виглядаєш сьогодні, no homo», — який підкреслює, що мовець не має мети підкотити до когось іншого. Хоча фраза зазвичай використовується в жарт, вона тільки підсилює токсичну маскулінність, яка передбачає, що чоловік не може бути турботливим і уважним.
«Чоловіки — сміття»
Ця фраза зовсім недавно стала популярна в соцмережах, і її часто використовують молоді феміністки, які тільки усвідомили, як недосконала патріархальна система, і ще не звикли до того, що будь-які узагальнення шкодять суспільству в цілому.
Подібна фраза підкреслює систематичні переваги, які патріархат надає чоловікам, але все-таки не є справедливою для тих, хто дійсно вважає жінку людиною, яка заслуговує на рівні права.
Вона швидко викликає обурення, і чоловіки легко можуть стати на захист своєї статі, намагаючись не визнавати той збиток, який наноситься щодо жінок в цілому. На жаль, чим більше чоловіки будуть ігнорувати той факт, що проблема є системною, а насильство вчиняють не лише окремі індивіди, тим довше в суспільстві зберігатиметься нерівність і пов’язані з ним соціальні проблеми.
Фраза «Не всі чоловіки такі» має не більше сенсу, ніж фраза «Всі чоловіки — зло», так що від цього нещодавно виниклого стереотипу час позбавлятися відразу — набагато раніше, ніж він перестане бути інтернет-сленгом.
Популярні дописи:
Поділіться інформацією з іншими ↓↓↓