Як у Франківську працює “соціальне таксі”

Про послугу «Соціальне таксі» в Івано-Франківську знають не всі, а варто. Тут людям з інвалідністю або важкохворим допоможуть дістатися до лікарні, аптеки, завезуть додому після медпроцедур. І головне – безкоштовно, пише “Репортер”.

 «Соціальне таксі надається самотнім франківцям або тим, хто перебуває на обліку в територіальному центрі соціального обслуговування, – говорить завідувачка відділу організації надання адресної, натуральної та грошової допомоги Мирослава Петровська. – Сюди входять люди з інвалідністю І-ІІ груп по зору, ті, хто потребує гемодіалізу, хто пересувається за допомогою палиць, милиць, інвалідних візків, а також важкохворі, що не можуть рухатися самостійно».

Аби стати на облік у центрі, потрібно мати висновок лікарської консультативної комісії. Там лікар вказує, що пацієнт не може самостійно пересуватись і потребує стороннього догляду.

«Одна людина має право скористатися таксі двічі на місяць, – розповідає Мирослава Петровська. – А ті, хто потребує гемодіалізу, – двічі на тиждень. Ми розробили графік, усе записуємо. Замовлення треба робити завчасно, хоча б за два дні до виїзду, а не в останній момент. Бо буває, що послуга потрібна двом людям на одну й ту ж годину. Тоді ми стараємось якось це поєднати, переносимо одне з замовлень на плюс-мінус пів години чи годину».

Замовлення приймають за номерами 75-01-26 або 53-24-41. У заявці треба вказати початок і кінець маршруту й точну годину виїзду.

«Соціальне таксі» у місті запровадили 12 квітня 2018 року за ініціативи міської ради. За 2018 послугою скористалися 373 людини, минулоріч уже значно більше – 900.

«Ми використовуємо три автомобілі – територіального центру, служби сім’ї та молоді й машину міського центру соціально-психологічної реабілітації «Диво­світ», – говорить Петровська. – Працюємо лише в будні, з 8:30 до 16:00. Бажано, щоб останнє замовлення людина зробила не пізніше 16:00, адже о 17:15 автомобіль вже має бути у гаражі».

У територіальному центрі є журнал реєстрації телефонних дзвінків, через який проходить оформлення заявки. Оскільки послуга замовляється завчасно, людина має два дні, щоб надати центру лікарську довідку, тобто стати на облік. За потреби працівники центру самі йдуть по довідку за місцем проживання людини.

«Переважно послугу замовляють люди старшого віку, – каже Мирослава Петровська. – В основному доправляємо до поліклінік чи лікарень. Якщо немає нікого, хто може супроводити, то допомагає наш водій. Коли ж людина перебуває на обліку в територіальному центрі, то її супроводжує соцпрацівник».

Читайте також:  Три франківські заклади оштрафували, бо порушували карантин

Раніше використовували автомобіль ГАЗ «Соболь». У грудні 2019 року центр отримав нове авто – спеціалізований Hyundai H-1.

 «Спецавтомобіль зручний тим, що тут є пандус із підйомником, – говорить водій територіального центру Йосип Петришин. – Максимальна вага – 350 кг. Підйомник опускається, людина заїжджає. Після цього я нажимаю на кнопку, і він піднімається разом з візком. Після того, як пандус стає на рівні багажника, з горизонтального положення переходить у вертикальне і по похилій візок разом із людиною легенько заїжджає в салон. Щоб було більше місця, задні сидіння знімаються».

У вертикальному положенні підйомник фіксується з обох боків багажника й утворює сітку, яка закриває спину, щоб візок не поїхав назад.

«Я працюю в центрі ще з 2001 року, – каже водій. – Робота не така й важка: надходить замовлення, я собі записую адресу. Далі їду на місце, а вже там домовляємось з людьми про час. З новою машиною працювати значно зручніше. У «Соболі» весь час щось ламалося, і він не був пристосований для візків».

За словами Петришина, до 2018 року він також безкоштовно возив пасажирів, які стоять на обліку в центрі, але замовлення тоді були інші.

«Тепер зазвичай послугою користуються люди, яким потрібно зробити гемодіаліз, – пояснює пан Йосип. – Їх більшість, але є й інші, ми нікому не відмовляємо. Найчастіше везу до центральної лікарні на Мазепи, до міської клінічної на Матейка, ну й на Пасічну – в обласну».

Після того, як водій привозить людину до лікарні, вони домовляються, чи треба чекати, аби відвезти додому. Наприклад, якщо далі замовлень немає, то пан Йосип чекає годину чи пів, скільки потрібно.

«Часто люди просто залишаються в лікарні, а я повертаюсь назад у центр, – говорить він. – Буває й таке, що домовляємось, аби я приїхав після діагностики через 3-4 години, і вже тоді забираю людину додому. Замовлень багато, буває й по 3-5 людей на день, тож машину заправляю майже щодня. Ще жодного дня не було, аби люди не замовляли соціальне таксі».

Хоч послуга і працює до 16:00, Йосип Петришин каже, що часто возить і пізніше, хоч у 17:15 таки намагається бути в гаражі. Й завжди готовий допомогти людям, які цього потребують, навіть у свій вихідний.

Популярні дописи:

Поділіться інформацією з іншими ↓↓↓


Читайте також: