Скандал навколо гімназії, де людину не пустили в укриття під час тривоги: директорку звільнили, батьки вимагають її повернути

У Запоріжжі директорку гімназії №107 Галину Ємельянову звільнили з посади за те, що під час повітряної тривоги до укриття, в якому навчаються діти підземної школи, не пустили журналіста Костянтина Алєксєєнко. Натомість, чоловіку запропонували скористатися іншим сховищем, яке розташоване у закладі освіти.

 

Відео, де Алєксєєнко намагається потрапити в укриття підземної школи, він виклав у соціальних мережах, інформує Суспільне. Вже наступного дня (29 січня) Департамент освіти та науки Запорізької міської ради повідомив про “ухвалення кадрових рішень щодо директорки закладу”

“Керівникам закладів освіти, які не розуміють важливість доступності захисних споруд та їх стратегічне значення для збереження життя містян, точно не місце в нашій команді. У зв’язку з тим, що укриття однієї зі шкіл міста було зачинено під час тривоги, про що стало відомо з соціальних мереж, сьогодні зранку ухвалені відповідні кадрові рішення щодо директорки закладу”, — йдеться у дописі.

Коментуючи ситуацію, що склалася, Алєксєєнко каже, що не мав на меті досягти звільнення когось із закладу освіти. Він розповідає, що вже давно з командою їхньої редакції проводить перевірку укриттів на доступність. Проте такий випадок стався вперше. За його словами, мета таких оглядів була, щоб “змусити місцеву владу реагувати”.

“Я зовсім не розраховував, що її звільнять. Така реакція для мене була вкрай дивною, якщо в неї немає двох зауважень перед тим, як порушувати питання щодо звільнення. Я зовсім не розраховував на таку реакцію…”, – каже журналіст.

Звільнення директорки

29 січня було повідомлено про ухвалені кадрові рішення, а 30-го стало відомо, що директорку було звільнено за власним бажанням. Також, зазначено, що їй було запропоновано залишитися на посаді заступника керівника закладу освіти, проте вона відмовилась.

Директор Департаменту освіти Запорізької міської ради Віталій Лисенко згодом уточнив, що заяву на звільнення Ємельянова написала “за згодою сторін”.

Проте, за словами директорки, на неї було здійснено психологічний тиск, адже ситуація набула розголосу у медіа. Так, їй було запропоновано звільнитися за згодою сторін, або звільнять іншу людину.

“Мені було сказано, що розумієте, цей ролик вже у ЗМІ, і тому ми пропонуємо звільнитися за згодою сторін… Я кажу: “За що звільнити? Ви хоч послухайте, як це все було”… Було здійснено психологічний тиск. Якщо я не напишу заяву за згодою сторін, тоді будуть звільняти іншу людину… І розумієте, слово порядність для мене – не просто 10 букв, тому.”, – коментує Ємельянова.

Вона запевняє, що не відчуває провини, а її звільнення несправедливе, адже її навіть не вислухали. Крім того, жінка на період ситуації, що відбувалася, перебувала на лікарняному.

Батьки дітей, які навчаються у підземній школі, обурені таким рішенням та не погоджуються з ним. Зокрема, через те, що у приміщення діти мають приходити у змінному взутті та мати довідки про стан здоровʼя. Крім того, там є багато техніки для навчання, яку сторонні люди можуть пошкодити або винести. Та й охороняють підземний заклад освіти чоловік та жінка (охоронці) похилого віку, бо молодь не піде на таку посаду через низьку зарплату. Батьки проти того, щоб укриттям підземної школи користувалися сторонні люди й наполягають на тому, щоб в сховищах такого типу чергували поліцейські.

“Перше, що хотілося б, аби була чітка інструкція, як у підземній школі будуть одночасно перебувати діти і сторонні люди. Тобто дітям можна заходити тільки з відповідними довідками, у змінному взутті, і одночасно з цим, будь-хто може зайти в школу? Тобто як це?”, – обурюється представниця батьківського комітету.

Читайте також:  Вчителі не отримають доплат за роботу в умовах COVID-19

“Адже, якщо може заходити будь-хто, то умовно поруч з дітьми може перебувати людина з відкритою формою туберкульозу?! У приміщенні, де немає вікон? Чи проходили такі ідеї наших посадовців контроль санітарно-епідеміологічної експертизи?”, – додає вона.

“На мою думку, в кожній такій підземній школі повинен бути представник поліції, але його немає. Після закінчення уроків в школі залишається один сторож і все, або жінка, або чоловік похилого віку, бо на ці гроші, які міська рада пропонує, фізично здоровий чоловік працювати не буде”, – каже батько школярки.

Нині батьки зібрали вже понад 500 підписів на підтримку Ємельянової та, за їхніми словами, не планують відступати.

Щодо підземної школи на базі гімназії №107

За словами директорки, документів на введення укриття в експлуатацію ще немає. Але 14 січня на Раді оборони було прийнято рішення щодо роботи даного укриття – підземної школи в тестовому режимі.

Лисенко, коментуючи таке питання, зазначив, що згідно з документами протирадіаційне укриття працює у тестовому режимі, адже протягом останніх двох місяців були збої у державних реєстрах, тож відновити роботоздатність всіх реєстрів було неможливо.

На уточнювальне питання: “наразі протирадіаційне укриття не перебуває на якомусь балансі?” посадовець пояснив, що воно відноситься до 107 гімназії і побудовано саме для неї. Тож, за всю роботу, яка проводиться у закладі освіти, відповідає її керівник.

“Тобто, там щоденно проводяться уроки, там перебувають діти, там перебувають співробітники школи. Вночі там чергують у школі”, – каже Лисенко.

Ємельянова, у свою чергу, пояснила, що 28 січня, коли стався випадок, у приміщенні ще не було “тривожної кнопки”, її встановили лише 31-го числа. Тож, коли журналіст намагався потрапити у протирадіаційне укриття, йому порадили скористатися сховищем безпосередньо у школі.

“У нас спочатку війни облаштоване чергування в укритті, попри те, що наше найпростіше укриття не пристосоване (його немає на мапі укриттів Запоріжжя), але воно функціонувало, і з першого дня повномасштабної війни було відкрите для мешканців нашого мікрорайону цілодобово”, – ділиться Ємельянова.

За її словами, інформації про те, що мешканці не могли потрапити до укриття на території гімназії не відповідає дійсності. Адже, паралельно було відкрите інше захисне приміщення, яким користувались люди.

Водночас, Лисенко вказав, що протирадіаційним укриттям цілодобово мають право користуватися усі мешканці без винятку. Таке рішення ухвалила міська рада.

“В місті ухвалено рішення, що, навіть, під час освітнього, процесу кожен керівник закладу забезпечує можливість доступу населення до укриттів”, – зазначив посадовець.

Втім за словами адвоката Дмитра Гладкого, рішення міської ради мають підпорядковуватися і не суперечити нормативно-правовим актам уряду.

“Відповідно до норм українського законодавств, акти, які належать до повноважень органів місцевого самоврядування, мають повністю підпорядковуватися нормативно-правовим актам вищого рівня, тобто і постановам Кабінету Міністрів, і законам України, і звісно ж, не суперечити Конституції України”, – прокоментував юрист.

У Запоріжжі на базі 107 гімназії з середини січня 2025 року запрацювала підземна школа. Нині в ній у дві зміни навчаються понад 600 дітей.

Сообщение Скандал навколо гімназії, де людину не пустили в укриття під час тривоги: директорку звільнили, батьки вимагають її повернути появились сначала на NEWS TiME.

Популярні дописи:

Поділіться інформацією з іншими ↓↓↓


Читайте також: